Gazociąg OPAL zablokowany. "Musimy nauczyć się dbać o nasze interesy"
W Luksemburgu zapadła ważna decyzja dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
2016-12-28, 13:18
Posłuchaj
Puls Gospodarki cz. 1 – gośćmi Polskiego Radia 24 byli Przemysław Ruchlicki ekspert gospodarczy Krajowej Izby Gospodarczej, Adam Ruciński prezes firmy doradczej BTFG, Piotr Soroczyński główny ekonomista KUKE (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
Przyblokowanie gazociągu OPAL i zawieszenie wykonania decyzji Komisji Europejskiej to dobra wiadomość dla Polski - mówi Piotr Soroczyński główny ekonomista KUKE. Jego zdaniem do dobra decyzja z dwóch powodów.
Piotr Soroczyński Jeśli podniesiemy zdolność przepustową dla właściciela do 80 proc. to zabraknie rezerwy dla kogoś innego. To ewidentnie psuje dywersyfikację dostaw
- Pozwolenia na wykonanie tej inwestycji były wydawane przy pewnych ograniczeniach, które były założone z góry. Teraz ktoś próbuje dać inne warunki, niż te które były wynegocjowane, poprawiając warunki jednej ze stron i nie podając żadnego argumentu, dlaczego miałoby tak być. Warto również przypomnieć, że to, iż ten gazociąg miał być wykorzystywany w części, to nie jest kwestia szykany, czy ograniczenia rentowności inwestycji, to miał być przede wszystkim instrument, który zapewniał, że gdyby ktoś inny chciał skorzystać z tego gazociągu, to będą moce pozwalające tłoczyć gaz innym partnerom. Jeśli podniesiemy zdolność przepustową dla właściciela do 80 proc. to zabraknie rezerwy dla kogoś innego. To ewidentnie psuje dywersyfikację dostaw – wyjaśnia gość.
Posłuchaj
Piotr Soroczyński główny ekonomista KUKE: proponowane zmiany uderzały w dywersyfikację dostaw 1:07
Dodaj do playlisty
"Musimy walczyć o swoje"
Rosja szuka nowych instrumentów do umacniania swojej pozycji na rynku. Dobrze się stało, że polska spółka gazowa walczy o swoje prawa - dodaje Adam Ruciński prezes firmy doradczej BTFG.
Adam Ruciński Musimy nauczyć się pilnować własnych interesów.
- Polska jest krajem, który się rozwija. Jest coraz istotniejsza na mapie gospodarczej Europy. To pociąga za sobą konsekwencje, że będąc z gronie dużych graczy, którzy nie przebierają w środkach, również musimy nauczyć się prowadzić politykę gospodarczą. Takich zdarzeń będzie coraz więcej. Rosja bardzo skutecznie prowadzi politykę nacisku. Musimy nauczyć się pilnować własnych interesów. W takiej sytuacji trudno o przyjaciół, mówimy bardziej o partnerach handlowych – podkreśla rozmówca.
REKLAMA
Posłuchaj
Adam Ruciński prezes firmy doradczej BTFG: to nie jest odosobniona sytuacja 0:47
Dodaj do playlisty
Potrzebujemy nowych źródeł dostaw
Dziś z Rosji pochodzi ok. połowa zużywanego w Polsce gazu. Na nasze bezpieczeństwo energetyczne pracuje już terminal LNG w Świnoujściu, ale Polska musi szukać nowych rozwiązań, które dadzą nam szanse na gazową niezależność- tłumaczy Przemysław Ruchlicki ekspert gospodarczy Krajowej Izby Gospodarczej
Przemysław Ruchlicki Ważne są interkonektory, czyli może być to gaz rosyjski, ale z kraju do którego Rosja zawsze ten gaz dostarcza
- Mamy bardzo drogi gaz z gazoportu, daje on nam bezpieczeństwo gospodarcze i polityczne. Musimy jednak nadal szukać. Nadzieją jest Norwegia. Ważne są również interkonektory, czyli może być to gaz rosyjski, ale z kraju do którego Rosja zawsze ten gaz dostarcza – dodaje.
Posłuchaj
Przemysław Ruchlicki ekspert gospodarczy Krajowej Izby Gospodarczej: kluczowa jest dywersyfikacja 0:21
Dodaj do playlisty
Nie wiadomo kiedy Trybunał wyda ostateczne postanowienie w sprawie gazociągu OPAL.
Piotr Woźniak Zatrzymaliśmy dość niefortunną, a dla nas szkodliwą decyzję
REKLAMA
Źr. Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia
Justyna Golonko, abo
REKLAMA