Zbliża się Kongres Innowatorów. Eksperci: to ważna inicjatywa
28 marca w Warszawie odbędzie się Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej, który będzie podsumowaniem polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, a zakończy się podpisaniem „Deklaracji warszawskiej” przez premier Polski Beatę Szydło, premiera Węgier Wiktora Orbana, premiera Republiki Słowackiej Roberta Fico i premiera Republiki Czeskiej Bohuslava Sobotkę.
2017-03-24, 13:26
Posłuchaj
Agenda Kongresu jest bardzo ciekawa, zwraca uwagę w „Pulsie gospodarki” Eliza Kruczkowska, dyrektor ds. innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju.
- Z jednej strony mamy polityków, przyjeżdżają szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy wezmą udział w Kongresie, odwiedzą Strefę Innowatorów. Udało nam się zaprosić przedsiębiorców z regionu, tworzymy tam Park Innowacji i mamy informację, że premierzy są zainteresowani odwiedzeniem tych stoisk i rozmowami z przedsiębiorcami. Oprócz premierów, mamy też wśród gości ministrów i wiceministrów z regionu V4, jak również samych innowatorów i ludzi, którzy osiągnęli ogromny sukces w biznesie. Udział w wydarzeniu zapowiedziała też Susan Wojcicki, prezes YouTube – podkreśla Eliza Kruczkowska.
Jak dodaje rozmówczyni Polskiego Radia 24, cały Kongres dzieli się na cztery części: Gospodarka, Cyfryzacja Europy Środkowo-Wschodniej, Wyzwania Innowatorów i ostatnia poświęcona rozważaniom na temat efektywnej współpracy w regionie w celu tworzenia polityki innowacyjnej.
Gościem specjalnym pierwszej części Kongresu będzie profesor Mariana Mazzucato, autorka książki „Przedsiębiorcze Państwo”, do której w polskim wydaniu przedmowę napisał wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
Podpisanie „Deklaracji warszawskiej”
Na Kongresie zaplanowano również panel z udziałem czterech premierów krajów Grupy Wyszehradzkiej poświęcony współpracy w regionie na rzecz innowacyjnej gospodarki.
- My jako region musimy ze sobą współpracować, bo inwestorzy zagraniczni patrzą na nas jako na część regionu Europy. Musimy więc wspólnie kooperować, bo jesteśmy wtedy silniejsi. I ta „Deklaracja warszawska”, która ma zostać podpisana pod koniec Kongresu, jest pierwszym krokiem do tego, żebyśmy tworzyli takie ponadpaństwowe inicjatywy i współpracę – podkreśla Eliza Kruczkowska.
Ważna rola Polskiego Funduszu Rozwoju
Drugi z gości „Pulsu gospodarki” Sławomir Horbaczewski, ekonomista, członek prezydenckiego zespołu ds. ustawy o kredytach walutowych, zwraca uwagę na ważną rolę w polskiej gospodarce PFR, organizatora Kongresu.
- Dobrze, że Polski Fundusz Rozwoju zaczął odgrywać istotną rolę w gospodarce w Polsce i w polityce gospodarczej polskiego rządu – uważa rozmówca Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Przejście od roli odtwórczej do innowacyjności
Inicjatywy, które prowadzą do wzrostu poziomu innowacyjności w Polsce, są w tej chwili kluczowe, zgadza się Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku.
- Jeśli chodzi o rankingi innowacyjności, Polska wypada wciąż nie najlepiej i jest bardzo dużo do zrobienia – zaznacza ekspert. – Powszechnie jest konsensus co do tego, że trzeba poprawiać innowacyjność. Możemy wskazać w przypadku takich krajów, jak Polska, która nadganiała zaległości, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, że dotychczas proste sprężyny tego wzrostu, czyli zwiększenie nakładu kapitału, jak i zwiększenie nakładu pracy, przede wszystkim wysoko wykwalifikowana siła robocza, to były te czynniki, które przez ostatnie 20 lat pozwalały nam nadganiać zapóźnienia związane z relacją dochodu, PKB na głowę mieszkańca – dodaje.
Do tej pory polska gospodarka bardzo mocno opierała się na odtwórczej roli, na byciu zapleczem produkcyjnym dla Europy Zachodniej, dodaje Sławomir Horbaczewski.
- Natomiast wartość dodana, na którą teraz kładzie się nacisk, może nam dać największą marżę, a więc największą wartość dodaną zarówno w procesie produkcyjnym, jak i usługowym – podkreśla gość „Pulsu gospodarki”.
REKLAMA
Głównym organizatorem Kongresu Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej jest Polski Fundusz Rozwoju. Na kongres są zaproszeni są oprócz polityków, m.in. przedstawiciele innowacyjnych firm z krajów V4, start-upy i organizacje pozarządowe.
awi
REKLAMA