John J Hardy, Saxo Bank: czy Fed zaskoczy rynki równie mocno, co EBC?
Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego w ubiegłym tygodniu całkowicie zaskoczyło rynki. Zdecydowanie umiarkowana retoryka prezesa Mario Draghiego spowodowała, że euro poniosło znaczne straty.
2015-10-27, 16:40
Draghi wyraźnie zaznaczył, że EBC dokona „rewizji” swojego programu luzowania ilościowego i już w grudniu ogłosi nowe plany. Ponadto podczas sesji pytań i odpowiedzi zasugerował, że Rada Prezesów EBC omówiła kwestię dalszego obniżenia i tak już ujemnej stopy oprocentowania depozytów (-0,2%), co z kolei przyczyniło się do gwałtownego wzrostu sprzedaży euro, a para EUR/USD po raz pierwszy od sierpnia zakończyła ostatni tydzień w okolicach poziomu 1,10.
Ponieważ EBC ma ograniczone możliwości wdrażania innowacji za pomocą dostępnych narzędzi politycznych, nieco zaskoczyła mnie skala sprzedaży EUR tuż po posiedzeniu banku centralnego. Być może jednak istnieje możliwość osłabienia euro we wszystkich parach, jeżeli EBC zwiększy tempo i wybór obligacji skupowanych w ramach luzowania ilościowego, obniży stopy i rozszerzy horyzont czasowy programu do „połowy 2017 roku” lub dalej.
Jednak ewentualny stabilny wzrost inflacji w strefie euro najprawdopodobniej wymagać będzie ekspansji fiskalnej w państwach członkowskich UE – i tego wręcz domaga się Draghi, ponieważ EBC skupuje już więcej obligacji, niż przewidziano w celu sfinansowania wszystkich deficytów w strefie euro. W odniesieniu do euro, a w szczególności do kursu w parze EUR/USD, musi nastąpić wzrost oczekiwań rynku dotyczących zaostrzenia retoryki Fed, aby para EUR/USD straciła na wartości.
Dylemat Fed
Uwaga wszystkich skupia się na posiedzeniu amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w najbliższą środę. Na tym posiedzeniu zostanie opublikowany nowy komunikat dotyczący polityki pieniężnej, natomiast nie będzie mu towarzyszyć konferencja prasowa ani publikacja prognoz Fed. Od czasu publikacji drugiego z rzędu słabego raportu w sprawie zatrudnienia na początku października, rynek skorygował już swoje oczekiwania względem ewentualnej podwyżki stóp Fed; oczekiwania te odnotowały najnowsze minima cyklu, a pierwsza podwyżka stóp według wyceny rynku nastąpi dopiero pod koniec lata przyszłego roku. W tym kontekście komunikat FOMC w najbliższą środę nie będzie w stanie zaskoczyć nadmiernie łagodną retoryką.
REKLAMA
Po posiedzeniu EBC w ubiegłym tygodniu i po jutrzejszym posiedzeniu FOMC można się spodziewać znacznego wzrostu potencjału zmienności na rynku walutowym do końca tego roku. Naturalnie, para EUR/USD może utrzymać się przez pewien czas w przedziale 1,05–1,15, o ile następne serie danych amerykańskich okażą się rozczarowujące. Najprawdopodobniej jednak jutrzejszy komunikat FOMC wykaże, że Fed chce podtrzymać możliwość podwyżki stóp w grudniu.
Rynek nie jest na to przygotowany, podobnie jak na nawet najmniejszy nieoczekiwany wzrost inflacji w Stanach Zjednoczonych w najbliższy piątek, a przede wszystkim nie jest gotów na mocny raport w sprawie zatrudnienia w październiku (bardzo pozytywny raport w najbliższy piątek – 6 listopada – jest niemal pewny, ponieważ pozostałe wskaźniki sugerują, że sytuacja na amerykańskim rynku pracy coraz bardziej się poprawia). W przypadku poprawy danych amerykańskich i powrotu agresywnej retoryki Fed w nadchodzących tygodniach, do Nowego Roku para EUR/USD może osiągnąć parytet.
John J. Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych, Saxo Bank
REKLAMA
REKLAMA