W grupie siła, rolnicy łączą się w grupy producenckie
Wspólna sprzedaż, wspólne zakupy środków produkcji, stabilny odbiór produktów, niższe koszty - to wszystko daje grupa producentów rolnych.
2015-04-27, 10:18
Posłuchaj
Zwolennicy grupowego działania wskazują też na wyższa cenę otrzymywaną za produkty, w porównaniu z rolnikami pojedynczymi - Witold Boguta prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw przekonuje, że cena nie powinna być jednak wyznacznikiem powodzenia działania grupy. - Nie można działając w grupie popełniać takiego błędu, że wybieramy się do odbiorcy i mówimy, że my jesteśmy grupą w związku z tym chcemy więcej kasy za nasze produkty – przestrzega rozmówca. - Trzeba pamiętać, że dziś w marketingu nie sprzedaje się produktu, tylko sprzedaje się korzyści. Nie możemy zakładać, że jeśli my się zorganizujemy, to będziemy mieli wyższą cenę. Samo z siebie tak się nie stanie. Ta wyższa cena, czy lepsze warunki sprzedaży musi wynikać z tego, że nasz odbiorca kupując od nas osiągnie pewne korzyści, których nie osiągnie kupując od innych – wyjaśnia gość.
Korzyści są najważniejsze
A kontrahenta musimy przekonać do korzyści płynących z podpisania umowy z grupą producencką - Jeżeli pan kupisz od nas to będziesz miał jednorodną partię, ciągłość dostaw. Za te korzyści odbiorca może inaczej skonstruować zapłatę – przekonuje prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
I dopiero kiedy przekonamy klienta do tych korzyści - możemy wynegocjować wyższą cenę skupu naszych produktów. Przede wszystkim jednak zyskujemy dzięki takiej działaniu w grupie stabilny odbiór produktów, niższe koszty.
Unia Europejska od lat wspiera grupy producenckie. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 grupy producentów rolnych także otrzymają wsparcie dla swojej działalności.
Andrzej Ilczuk, abo
REKLAMA
REKLAMA