KE: zgoda na wykorzystanie funduszy unijnych na zmaganie się z problemami migracyjnymi. 69,3 mln euro dla Polski
Komisja Europejska dała zielone światło dla 23 krajowych programów wykorzystania unijnych funduszy na kwestie związane z migracją. Pieniądze otrzymają zarówno państwa, do których dociera najwięcej uchodźców - jak Włochy czy Grecja - jak i inne kraje członkowskie, które wnioskowały o tego typu pomoc, w tym Polska.
2015-08-10, 15:42
Posłuchaj
Programy, jakie zostały przyjęte, opiewają na łączną sumę prawie 2,5 miliarda euro i mają zostać zrealizowane do 2020 roku.
- Zapewni to konieczną pomoc finansową dla unijnych krajów na rozwiązywanie problemów związanych z azylem, migracją i zarządzaniem granicami - powiedziała rzeczniczka Komisji Natasha Bertaud.
Polska w ramach tej pomocy otrzyma ponad 69 milionów euro, które mają być przeznaczone na poprawę warunków w ośrodkach dla uchodźców, zapewnienie odpowiednich procedur azylowych czy lepszą integrację migrantów.
Większość z tych środków - 63,4 mln euro - pochodzić będzie z unijnego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. KE oświadczyła w poniedziałek, że zatwierdziła polski program działań finansowanych z tego funduszu.
Pozostałe 5,9 mln euro to środki na tzw. działania szczególne, podejmowane wspólne z innymi krajami, jak np. wspólne projekty dotyczące powrotów imigrantów do krajów pochodzenia i ich reintegracji.
REKLAMA
Największe wsparcie otrzymają Włochy i Grecja
Największe unijne wsparcie przewidziano dla Włoch i Grecji, które zmagają się z największą falą uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Władze w Rzymie otrzymają łącznie ponad 550 milionów euro, a władze w Atenach - ponad 470 milionów.
Wsparcie ogłoszono po tym, jak Grecja została ostro skrytykowana za sposób traktowania migrantów. Premier Aleksis Cipras mówił wtedy, że jego kraj nie jest w stanie sam poradzić sobie z dużą liczbą uchodźców. Tylko w lipcu do greckich wybrzeży dotarło około 50 tysięcy osób.
KE zaakceptowała w sumie 23 krajowe programy
W sierpniu KE zaakceptowała w sumie 23 krajowe programy wykorzystania środków z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego na łączną kwotę 2,4 mld euro w latach 2014-2020.
Już w marcu KE zatwierdziła 22 programy działań w sferze polityki migracyjnej, a do końca roku ma zaakceptować pozostałych 13 programów.
W ubiegłym tygodniu KE poinformowała, że odblokowała 20 mln euro na pomoc Francji w rozwiązywaniu problemów związanych z imigracją. To pierwsza rata z programu na kwotę 266 mln euro z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. Część tych środków przeznaczona ma zostać na złagodzenie kryzysowej sytuacji w rejonie tunelu pod kanałem La Manche. W obozowiskach w Calais, na północy Francji, koczuje ok. 3 tys. imigrantów, głównie z Etiopii, Sudanu, Afganistanu i Syrii. Każdego dnia próbują dostać się do ciężarówek i pociągów jadących do Wielkiej Brytanii.
IAR/PAP, awi
REKLAMA