Fundusze UE: będzie wsparcie dla 1700 grup producentów
O puli środków unijnych, z perspektywy 2014-20, dla grup producenckich i na co mogą one przeznaczyć te pieniądze, mówi w radiowej Jedynce Dariusz Nieć, Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Ministerstwie Rolnictwa.
2015-10-07, 21:04
Posłuchaj
W Polsce niewiele 2 proc. rolników, prowadzących produkcje towarową, jest zrzeszonych w różnych formach grup producenckich. To bardzo mało, zważywszy, że w programach wspólnej polityki rolnej na lata 2015-2020 na wsparcie organizacji, zarezerwowane s niemałe środki.
W ramach Wspólnej Polityki Rolnej w perspektywie na lata 2014-20 Polska ma do rozdysponowania w tzw. drugim filarze 13,5 mld euro. Te pieniądze mogą w znakomitej większości trafić bezpośrednio do producentów rolnych.
60 proc. środków trafi na podniesienie konkurencyjności
̶ 60 proc. środków ma trafić do producentów na podniesienie konkurencyjności, 30 proc. pieniędzy przeznaczona jest na cele środowiskowe, np. ekologiczne – mówi Dariusz Nieć.
W Polsce na koniec 2014 r. działało 1350 grup producenckich, część z nich przyjęła formę spółdzielni. I właśnie te grupy producenckie i spółdzielnie będą najważniejszymi beneficjentami środków UE.
REKLAMA
400 mln euro dla 1700 grup producenckich
̶ Pomocą zostaną objęte wszystkie grupy producenckie powstałe po 1 stycznia 2014 r. – wyjaśnia Dariusz Nieć. Podkreśla, że przeznaczono na nie 400 mln euro. – To powinno wystarczyć na wsparcie 1700 grup producentów - mówi.
Będzie można je wykorzystać na organizacje platform sprzedaży, wprowadzanie innowacji a także prowadzenie wspólnych kampanii promocyjno-marketingowych. Daje przykład, że spółdzielnia produkcyjna może skorzystać ze wsparcia od kilku do kilkunastu milionów złotych.
Przypomnijmy, że w skład grupy producenckiej musi wchodzić co najmniej pięciu członków, a polskie prawo dopuszcza ich funkcjonowanie jako spółdzielni, spółek, stowarzyszeń oraz zrzeszeń.
Elżbieta Mamos, jk
REKLAMA
REKLAMA