PROW 2014-2020 aktywizuje mieszkańców wsi i podnosi ich poziom życia

2016-11-12, 13:11

PROW 2014-2020 aktywizuje mieszkańców wsi i podnosi ich poziom życia
Do podniesienia poziomu życia mieszkańców wsi przyczynił się Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Foto: Pixabay.com

Wzrasta gospodarcza i społeczna aktywność mieszkańców wsi, ale jej poziom jest ciągle zróżnicowany pod względem geograficznym. Realizacji wielu przedsięwzięć sprzyja wsparcie pochodzące z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Posłuchaj

O wzroście gospodarczej i społecznej aktywności mieszkańców wsi mówili w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki: prof. Agnieszka Wrzochalska, prof. Barbara Chmielewska i dr Michał Dudek z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Takie wnioski płyną z badań i analiz prowadzonych przez pracowników Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Największa aktywność na gruncie działań społecznych pozostaje domeną mieszkańców zachodnich regionów Polski, podkreśla profesor Agnieszka Wrzochalska z Zakładu Polityki Społecznej i Regionalnej Instytutu, która badała działalność organizacji kobiecych, ochotniczej straży pożarnej, stowarzyszeń parafialnych, klubów sportowych i partii politycznych.

- W całym tym rejonie Polski Zachodniej, w każdej wsi występują jakieś organizacje, które zrzeszają ludność – podkreśla rozmówczyni Jedynki. – Np. na Podkarpaciu w co 20. wsi odnotowano jakąkolwiek organizację, ale także w co 20. wsi odnotowano wszystkie pięć organizacji – dodaje.

Znaczenie podejścia Leader 

Zdaniem dr. Michała Dudka z Instytutu do aktywizacji społeczno-ekonomicznej i podniesienia poziomu życia mieszkańców wsi przyczynił się Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, a w nim podejście Leader.  

"

Dr Michał Dudka Program Leader uaktywnił małą działalność w skali lokalnej.

- Program dla osób prowadzących gospodarstwa rolne miał duże znaczenie. Podejmowano szereg inwestycji, które były ukierunkowane na modernizację majątku produkcyjnego, rozwój gospodarstw. Dzięki dofinansowaniu również kwestia rozwoju społecznego jest ujmowana w tym programie. Program Leader uaktywnił małą działalność w skali lokalnej. Tak jak w latach ubiegłych stanowił istotny czynnik aktywizacji społeczno-ekonomicznej społeczności lokalnych. Również w tej perspektywie finansowej spodziewam się, że będzie on miał również nie mniejsze znaczenie – uważa ekspert.

Rozpiętość dochodów w mieście i na wsi 

Jednak rozpiętość między dochodami mieszkańców wsi i miast ciągle się utrzymuje, chociaż stopniowo staje się coraz mniejsza. Ten dobry trend jest wyraźnie widoczny na przestrzeni ostatnich lat, wyjaśnia profesor Barbara Chmielewska z  Zakładu Ogólnej Ekonomiki Instytutu. 

"

Prof. Barbara Chmielewska Przeciętny mieszkaniec wsi dysponował dochodem mniejszym od dochodu przeciętnego mieszkańca w mieście w 2014 r. o 29,6 proc.

- Przeciętny mieszkaniec wsi dysponował dochodem mniejszym od dochodu przeciętnego mieszkańca w mieście w 2006 roku o 30,2 proc., a w 2014 r. o 29,6 proc. Ta rozpiętość zmniejsza się, jest to pozytywny trend – zauważa gość „Agro-Faktów”.

Kobiety wynagradzane gorzej od mężczyzn 

Barbara Chmielewska zwraca też uwagę na  konsekwencje wynikające z faktu, że mieszkanki terenów wiejskich, podobnie jak kobiety w całej gospodarce narodowej są  gorzej wynagradzane niż mężczyźni, średnio o dwadzieścia procent.

- Prawie 40 proc. kobiet zamieszkałych na wsi podejmuje pracę pozarolniczą, poza swoim gospodarstwem. Jeżeli one są zatrudnione przede wszystkim w niskich przedziałach płacowych, jednocześnie wnoszą niewielki wkład finansowy do budżetu gospodarstwa domowego – wyjaśnia ekspertka.

Wdrażanie projektów innowacyjnych

Dr Michał Dudek uważa, że do rozwoju obszarów wiejskich może przyczynić się wdrażanie projektów innowacyjnych.

- Możemy sobie wyobrazić przykład piekarni, która wprowadza nowe rozwiązania logistyczne czy organizacyjne w swojej produkcji, które np. obniżają koszty, wprowadzają wyższy standard produktu, są nowym sposobem sprzedaży. Można też mówić o firmach, które świadczą usługi dla rolnictwa. W tym przypadku działania innowacyjne polegałyby na tym, że w inny sposób docieramy do klienta, oferujemy nowy rodzaj usługi, który mógłby spotkać się z potrzebami rolników – podaje przykłady gość „Agro-Faktów”.

Takie rozwiązania mogą być dofinansowywane zarówno z Regionalnych Programów Operacyjnych, jak i ogólnokrajowego Programu Inteligentny Rozwój. Ten ostatni program został wyposażony w budżet wynoszący  8 mld i 600 milionów euro.

Dariusz Kwiatkowski, awi

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” Materiał opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Polecane

Wróć do strony głównej