PARP: nawet 0,5 mln zł dla firmy na ochronę prawa własności produktów
Proces uzyskiwania ochrony prawa własności przemysłowej swojego produktu jest długotrwały - trwa nawet kilka lat i wiąże się ze sporymi wydatkami ze strony przedsiębiorców. Można jednak uzyskać wsparcie w wysokości 50 proc. kosztów na ochronę swojego produktu. Wsparcie może wynosić maksymalnie pół miliona złotych.
2016-11-12, 13:45
Posłuchaj
O ochronie prawa własności przemysłowej mówił w radiowej Jedynce Tomasz Czerwoniak z Departamentu Usług Proinnowacyjnych PARP (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
Wsparcia udziela Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Poddziałania 2.3.4 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej chronią swoje produkty, i to bardzo dobrze, mówi w radiowej Jedynce Tomasz Czerwoniak z Departamentu Usług Proinnowacyjnych PARP.
Tomasz Czerwoniak Poprzez chronienie swoich produktów przedsiębiorcy wzmacniają przewagę konkurencyjną.
- Poprzez chronienie swoich produktów przedsiębiorcy wzmacniają przewagę konkurencyjną na rynku względem przedsiębiorców z tej samej branży. Ponadto są silniejsi i mogą wchodzić ze swoimi produktami na rynki zagraniczne i skutecznie konkurować tam z rozwiniętymi już firmami, które działają od lat – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.
Kto korzysta z prawa ochrony własności przemysłowej?
Z ochrony prawa ochrony własności przemysłowej najczęściej korzystają dwie grupy przedsiębiorców, dodaje ekspert PARP.
- Jedni są to przedsiębiorcy - wynalazcy, czyli najczęściej naukowcy, czy też wynalazcy „garażowi”, którzy nie mają potencjału do tego, żeby wdrożyć później w swojej firmie to, co wymyślili. Najczęściej te pomysły trafiają do szuflady. Druga grupa przedsiębiorców to producenci, firmy, które mają potencjał, zarówno infrastrukturalny, jak i kadrowy, do tego, żeby wdrożyć, skomercjalizować te rozwiązania, czyi wprowadzić produkt na rynek, ale najpierw chcą go ochronić, zanim wypuszczą gotowe rozwiązanie, żeby nikt go nie skopiował – tłumaczy Tomasz Czerwoniak. – Ta pierwsza grupa ma możliwość najpierw wyciągnięcia z szuflady swoich pomysłów, ochronienia ich, a później sprzedania w formie licencji firmie, która posiada już ten potencjał produkcyjny. Druga grupa najpierw chroni swój produkt, a później wypuszcza go na rynek, żeby skutecznie konkurować z innymi – dodaje.
Zabezpieczenie przed plagiatem
Taka ochrona w praktyce oznacza, że produkty są zabezpieczone przed plagiatem ze strony innej firmy.
- Ochrona własności przemysłowej przede wszystkim chroni nasz produkt, który powstał wysiłkiem wielu osób. Jeśli konkurencja zaryzykuje kopiowanie naszych rozwiązań, mamy w tym momencie narzędzia do tego, aby egzekwować np. odszkodowania, czy też wystąpić o to, żeby wycofać produkt konkurencji z rynku – wyjaśnia rozmówca Jedynki.
Ochrona w kraju i poza granicami Polski
Przedsiębiorcy mogą chronić swoje produkty zarówno w kraju, jak i za granicą.
- Mamy to nasze działanie skierowane do przedsiębiorców, którzy zamierzają chronić swoje produkty poza granicami Polski. To Poddziałanie 2.3.4 wpisuje się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju m.in. poprzez to, że firmy oceniają swój potencjał innowacyjny i mogą wystąpić do organów międzynarodowych bądź do organów krajowych, ale poza granicami Polski – podkreśla Tomasz Czerwoniak.
Obecnie PARP prowadzi nabór wniosków. Można je składać wyłącznie drogą elektroniczną do 20 stycznia przyszłego roku. Generator wniosków znaleźć można na stronie www.parp.gov.pl.
Dominik Olędzki, Anna Wiśniewska