140 mln złotych dla nowych jednostek badawczych

Od 28 kwietnia Fundacja na rzecz Nauki Polskiej prowadzi nabór wniosków w ramach trzeciego otwartego konkursu w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze. 

2017-05-09, 12:08

140 mln złotych dla nowych jednostek badawczych
Dr Maria Pawłowska z Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Foto: Materiały Prasowe

Posłuchaj

O pieniądzach na nowe projekty naukowe mówi dr Maria Pawłowska z Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Celem tego konkursu jest powstanie około dziesięciu nowych jednostek badawczych w Polsce, które będą prowadziły badania na międzynarodowym poziomie- wyjaśnia dr Maria Pawłowska z Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

W obecnej edycji programu przeznaczono na jego realizację około 140 mln złotych. Badania mają mieć charakter aplikacyjny, o szerokim zakresie, od kwestii dotyczących rybołówstwa po medycynę spersonalizowaną czyli taką, która wykorzystując nowoczesne metody biologii molekularnej  umożliwia zastosowanie odpowiedniego leku u określonego pacjenta, w odpowiednik czasie. W nowych jednostkach badawczych może znaleźć zatrudnienie nawet 500 młodych i doświadczonych badaczy z Polski i z zagranicy.

Nauka będzie współpracowała z biznesem

W założeniach programu przewidziano, że w trakcie realizacji projektu jednostka badawcza musi rozwijać partnerstwo gospodarcze, podejmując współpracę z przedstawicielami przemysłu i biznesu. Po trzech latach pracy Międzynarodowe Agendy Badawcze muszą mieć co najmniej dwa zespoły współpracujące z biznesem  lub z  instytucjami gospodarczymi, a po pięciu latach  co najmniej połowa zespołów  musi  już mieć nawiązaną  taką współpracę. 

Dla kogo pieniądze?  

Do konkursu mogą się zgłosi: indywidualny naukowiec, tandem złożony z naukowców zamierzających prowadzić grupy badawcze lub tandem złożony z jednego lidera grupy badawczej i jednego naukowca o kompetencjach menedżerskich, specjalizującego się w zarządzaniu nauką. Wnioskodawcy muszą przedstawić temat badań, pomysł na organizację całej jednostki, wizję jej rozwoju, a także model jej współpracy z przemysłem i innymi organizacjami, które zajmują się nauką w Polsce.

REKLAMA

Nabór wniosków jest trzyetapowy

Termin złożenia  pierwszej części wniosku  upływa 30 czerwca bieżącego roku. Składane wnioski  podlegają trzyczęściowej ocenie merytorycznej dokonywanej przez zagranicznych ekspertów, zasiadających  w dwóch panelach : naukowo-gospodarczym  oraz interdyscyplinarnym , a także przez  recenzentów.

Dariusz Kwiatkowski, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej