Rzecznik Funduszy Europejskich pomoże w efektywniejszym ich wykorzystaniu

Ministerstwo Rozwoju ogłosiło nabór kandydatów na stanowisko Rzecznika Funduszy Europejskich. Rzecznik ma stać po stronie beneficjentów, m.in. proponować usprawnienia we wdrażaniu funduszy europejskich, by te pieniądze skutecznie inwestować

2017-11-04, 14:20

Rzecznik Funduszy Europejskich pomoże w efektywniejszym ich wykorzystaniu
Rzecznik Funduszy Europejskich pomoże w efektywniejszym wykorzystaniu środków z UE. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O instytucji Rzecznika Funduszy Europejskich mówili w radiowej Jedynce Marek Kalupa z Ministerstwa Rozwoju, profesor Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej i Paweł Rochowicz z „Rzeczpospolitej”
+
Dodaj do playlisty

Rzecznik Funduszy Europejskich ma dbać o interesy beneficjentów. W przypadku jakichkolwiek problemów, to on udzieli wsparcia w kontaktach z poszczególnymi instytucjami, które wdrażają fundusze unijne, tłumaczy Marek Kalupa z Ministerstwa Rozwoju.

- Ten Rzecznik będzie zbierał sygnały, skargi, informacje na temat różnych niedociągnięć typu przewlekłość procedury, niedostateczna, nieklarowna informacja względem funduszy strukturalnych. Z drugiej strony będzie taką osobą, która pozwoli instytucjom, w imieniu których działa na pewną autorefleksję odnośnie tego, co w ich systemie źle funkcjonuje. Będzie co roku sporządzał raport dotyczący każdej instytucji zarządzającej. Będzie opisywał, jakiego rodzaju problemy napotykają w tej instytucji beneficjenci i co ewentualnie pod tym kątem można zmienić, żeby ich sytuację polepszyć – wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Staranie o środki z UE może być dzięki temu łatwiejsze 

Rzecznik Funduszy Europejskich to bardzo potrzebna instytucja, uważa profesor Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej. Jej zdaniem, w przyszłości może ułatwić staranie się o środki z UE.

- Wiele osób i przedsiębiorstw, które chcą mieć dostęp do tych funduszy, napotyka na bardzo wiele różnych problemów. Przy samym opracowaniu już tych wniosków o dofinansowanie, a potem w rozliczaniu tych wniosków występuje cały szereg pytań, niejasności i są przypadki, że potem trzeba zwracać otrzymaną pomoc, jeżeli te wymogi, jakie stawia UE, nie zostały spełnione. Jest więc to dobry pomysł, jeżeli tylko to się za bardzo nie zbiurokratyzuje – zastrzega ekspertka.

REKLAMA

Korzystanie z funduszy nie jest proste 

To biurokracja jest dziś największą zmorą przedsiębiorców. I właśnie po stronie beneficjenta ma stać Rzecznik Funduszy Europejskich. Bo korzystanie z funduszy europejskich nie jest proste - i na tym tle mogą powstawać spory, mówi Paweł Rochowicz z „Rzeczpospolitej”.

- Jeżeli beneficjenci działali w dobrej wierze i dobrze wydali pieniądze, a czegoś im tam później odmówiono, to należy im się wsparcie od osoby kompetentnej. Jeżeli taki Rzecznik będzie miał po pierwsze umocowanie prawne i kompetencje, żeby np. wchodzić jako strona w spory sądowe tego dotyczące, to bardzo dobrze. Natomiast gdyby miała to być atrapa instytucji, to szkoda czasu i pieniędzy – uważa rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Efektywniejsze wykorzystanie pieniędzy z UE 

Jeśli taka instytucja będzie działała skutecznie, to dzięki temu pieniądze unijne mogą być wykorzystane efektywniej, podkreśla profesor Elżbieta Mączyńska.

- To może zaowocować po pierwsze tym, że większe będzie zainteresowanie tymi funduszami, bo na razie strach przed biurokratycznymi procedurami i strach przed tym, że będą kłopoty w spełnieniu tych wymogów, jakie stawia UE, jest dość duży. W związku z tym, to osłabia zainteresowanie tymi funduszami i zwiększa ryzyko tego, że część funduszy nie zostanie wykorzystana. Wobec tego pomoc tego typu jest potrzebna, tego brakowało – podkreśla ekspertka.

REKLAMA

Nazwisko Rzecznik Funduszy Europejskich powinniśmy poznać w połowie grudnia.

Nabór wniosków na stanowisko Rzecznika Funduszy Europejskich trwa 24 listopada. Szczegółowe informacje dotyczące naboru można znaleźć w ogłoszeniu opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Rozwoju.

Justyna Golonko, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej