Dr Izabela Anna Zawisza: w biznesie potrzebny jest upór

Gościem Polskiego Radia 24 była dr Izabela Anna Zawisza, absolwentka Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, dyrektor do spraw Badań i Rozwoju w Zespole Laboratorium Badawczo – Rozwojowego KF Niccolum, która opatentowała i produkuje na warszawskim Żoliborzu unikatowy na skalę świata krem dla osób cierpiących na alergię niklową.

2017-07-23, 16:00

Dr Izabela Anna Zawisza: w biznesie potrzebny jest upór
Dr Izabela Anna Zawisza absolwentka Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, dyrektor do spraw Badań i Rozwoju w Zespole Laboratorium Badawczo – Rozwojowego KF Niccolum.Foto: Zdjęcie: Dr Izabela Anna Zawisza

Posłuchaj

Gościem audycji Ludzie Gospodarki w Polskim Radiu 24 była dr Izabela Anna Zawisza absolwentka Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, dyrektor do spraw Badań i Rozwoju w Zespole Laboratorium Badawczo – Rozwojowego KF Niccolum./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

─ Nasz krem tworzy "niewidzialną rękawiczkę" i nie pozwala, aby nikiel wchłaniał się przez skórę do organizmu - opowiada Izabela Zawisza.

─ Preparaty charakteryzują się wysoką skutecznością działania, przy czym są całkowicie nietoksyczne i bezpieczne dla człowieka, mówi gość PR24.

Jak dodaje, produkcja kremu rozpoczęła się w lutym bieżącego roku, a sprzedaż w maju. Na razie produkty są sprzedawane w sklepie internetowym, ale firma prowadzi rozmowy z aptekami.

Alergia niklowa to narastający problem cywilizacyjny

Szacuje się, że alergię na nikiel ma 17 procent kobiet na świecie i 3 procent mężczyzn, w sumie około miliarda osób.

REKLAMA

Według raportów między innymi Eurostatu - straty z powodu zawodowych chorób skóry wynoszą około 3 milionów dni roboczych, a koszty sięgają 600 milionów euro rocznie. W Unii Europejskiej choroby skóry znajdują się na drugim miejscu wśród chorób zawodowych. Podobnie jest w Polsce.

Nikiel należy do najczęstszych alergenów odpowiedzialnych za kontaktowe zapalenie skóry, gdyż metal ten jest bardzo rozpowszechniony w naszym środowisku.

Ponieważ występuje w biżuterii, klamkach, sztućcach, monetach, oprawkach okularów czy w kolorowych kosmetykach, to na alergię niklową szczególnie narażone są fryzjerki, kasjerki, kosmetyczki i pracownicy służby zdrowia.

─ Ale również gitarzyści, bo najlepsze struny gitarowe zawierają nikiel. Z tego powodu w Japonii, gdzie wielu chłopców od małego uczy się gry na gitarze, proporcje chorych są odwrócone i choruje więcej mężczyzn niż kobiet - wyjaśnia doktor Zawisza. 

REKLAMA

Mimo, że jako naukowiec mogła pracować za granicą, wybrała Polskę. Dzisiaj jednak planuje ekspansję swojej firmy. Rozmawiamy z partnerami z Chin, Australii, Japonii i Brazylii.

─  W każdym kraju jest inaczej, najtrudniej chyba w Chinach. Teraz w planach mamy założenie tam spółki, w przeciwnym wypadku musielibyśmy chińskiemu partnerowi przekazać receptury naszego kremu, a tego nie chciałabym zrobić - dodaje Izabela Zawisza. 

W biznesie potrzebny jest upór

Bohaterka "Ludzi gospodarki" uważa, że w biznesie potrzebny jest upór.

─ Gdybym nie miała tej cechy, nie byłabym dzisiaj tu, gdzie jestem - opowiada.

REKLAMA

─ A nie zawsze było łatwo, na przykład wtedy, gdy starałam się o granty dla młodych naukowców i nie dostawałam ich, a problemem był wiek i płeć - opowiada.

Oprócz ekspansji zagranicznej, w planach ma też prace nad lekiem na alergię na nikiel. Tym bardziej, że już dzisiaj ma kontakt z wieloma osobami, które dzięki jej patentowi mogą normalnie żyć.

─ Ostatnio zadzwonił pan, który od dziecka cierpi na alergię, bo jego rodzice byli zegarmistrzami - mówi.

─ Poznałam też małego chłopca, który uwielbiał bawić się kolejkami, ale z powodu alergii nie mógł tego robić. Bardzo bym chciała jeszcze bardziej im pomóc, dlatego będę pracować nad lekiem - deklaruje gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

KF Niccolum to badawczo-rozwojowy start-up, który powstał w maju 2015 roku w celu skomercjalizowania wynalazku molekuły, która chroni przed objawami alergii niklowej. 

Na świecie nie ma leku na alergię niklową, ale produkowany na warszawskim Żoliborzu kosmeceutyk - coś na pograniczu kosmetyku i leku - pomaga chorym normalnie żyć. To unikatowe rozwiązanie na skalę globalną. 

Sylwia Zadrożna

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej