Bankowy Tytuł Egzekucyjny

Bankowy Tytuł Egzekucyjny to dokument pozwalający bankom na szybkie i efektywne kosztowo inicjowanie procesów sądowo-egzekucyjnych. Po wystawieniu BTE przez bank, sąd nadaje mu klauzulę wykonalności i wtedy bank zyskuje tytuł wykonawczy, dzięki któremu może łatwo zainicjować postępowanie egzekucyjne.

2014-06-21, 11:00

Bankowy Tytuł Egzekucyjny
Konrad Doroba, manager ds. poprawy efektywności w firmie doradczej EY. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Co to jest Bankowy Tytuł Egzekucyjny, dlaczego jest tak lubiany przez banki a krytykowany przez ich klientów, tłumaczy Konrad Doroba, manager ds. poprawy efektywności w firmie doradczej EY./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

̶ Możliwość inicjowania przez banki postępowań poprzez Bankowy Tytuł Egzekucyjny wynika z Prawa Bankowego – przypomina Konrad Doroba, manager ds. poprawy efektywności w firmie doradczej EY.

– Dla banków zaletą tego rozwiązania jest szybkość inicjowania postępowań i ograniczone koszty.

W ostatnim czasie jednak uprzywilejowanie wierzycieli bankowych wynikające z możliwości wystawienia BTE było szeroko krytykowane, a w kwietniu Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy związane z BTE za niekonstytucyjne i dał czas na zmianę prawa do 1 sierpnia 2016.

 ̶ Wiemy, że BTE zniknie szybciej, bo obecnie w Sejmie prowadzone są prace nad nowelizacją Prawa Bankowego – mówi ekspert.

REKLAMA

̶  Dla banków oznacza to o wiele większe wyzwania dotyczące dostosowania i utrzymania efektywności dochodzenia wierzytelności i zabezpieczenia nowej sprzedaży w świecie bez BTE. ​

Karolina Mózgowiec

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej