X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Procedura nadmiernego deficytu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 13:08
Procedura nadmiernego deficytu wynika wprost z Traktatu z Maastricht, w którym zapisano, że państwa członkowskie UE nie mogą mieć deficytu większego niż 3 proc. PKB i zadłużenia większego niż 60 proc. PKB.
Audio
  • Co to jest procedura nadmiernego deficytu, czy przewiduje kary za przekroczenie wydatków przez państwo, mówi Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion
Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego XelionFoto: Polskie Radio

̶ To 60 proc. mamy zresztą zapisane w Konstytucji – wyjaśnia Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

Polsce często zdarza się przekraczać próg 3 proc., zresztą tak, jak innym krajom. Wtedy Komisja Europejska, a w zasadzie ministrowie finansów i gospodarki UE, na wniosek KE, mogą wszcząć taką procedurę. Nie zawsze się tak dzieje. Jeśli to jest przypadek jednorazowy, nadzwyczajny, który szybko zniknie, wtedy nie wszczyna się procedury.

̶ Ale jeśli widać, że strukturalnie deficyt będzie rok po roku utrzymywać się powyżej 3 proc., ECOFIN nakłada procedurę – tłumaczy ekspert. I dodaje – ta procedura jest powiedziałbym „bezzębna”. Po pierwsze, ECOFIN daje wytyczne, potem daje 6 miesięcy na ich wypełnienie. Jeśli dane państwo ich nie wypełni, to przez dwa kolejne miesiące jest jeszcze ostrzeżenie. Dopiero po następnych czterech miesiącach można podjąć sankcje. Jest to przekazanie do depozytu 0.2 proc. PKB, w naszym przypadku byłoby to 3,8 mld zł oraz 0.1 proc. różnicy pomiędzy rzeczywistym deficytem, a wartością bazową – czyli 3 proc. PKB. W sumie wszystkie sankcje nie mogą przekroczyć pół proc. PKB, czyli w naszym przypadku ok. 9 mld zł, które byłyby w depozycie. I dopiero po dwóch latach, jeżeli dalej dany kraj nie dostosuje się do wytycznych, to depozyt może zamienić się w karę. Ale jeszcze nigdy się to nie zdarzyło, żeby któryś z krajów został w ten sposób ukarany. Jest to więc taka publiczna nagana dla państwa, wskazanie, co państwo powinno robić, ale jeżeli rząd danego państwa uporczywie nie będzie chciał tego robić, to przez długi czas może pozostać bezkarny – podsumowuje Kuczyński.

Karolina Mózgowiec

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Deficyt sięgnie 4 proc. PKB? "Agencje ratingowe musiałyby pogorszyć perspektywy dla Polski"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 16:19
Powrót do niższego wieku emerytalnego, podwyższenie kwoty wolnej od podatku, uruchomienie programu Rodzina 500+ to tylko niektóre z gospodarczych zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy i rządu Beaty Szydło. Ekonomiści z kolei wyrażają coraz więcej wątpliwości, czy będzie nas stać na ich realizację.
rozwiń zwiń