Outsourcing: po pierwsze sprawdzić umowę i firmę
Coraz więcej firm obiecuje przedsiębiorcom obniżenie kosztów pracowniczych poprzez zastosowanie outsourcingu pracowniczego. Polega to na przejęciu pracowników i wejście w rolę pracodawcy. Działalność niektórych firm oferujących zawieranie umów outsourcingu nie mieści się jednak w tych ramach. Ich rola sprowadza się jedynie do wypłacenia pracownikom wynagrodzenia, które wcześniej na podstawie wystawionej faktury otrzymały od kontrahenta.
2015-05-20, 12:44
Posłuchaj
Klasyczny outsourcing polega natomiast na zakupie określonej usługi w firmie specjalizującej się w jej wykonywaniu, tłumaczy Anna Staszyńska z Departamentu Realizacji Dochodów w Centrali ZUS.
– Jeżeli dana firma chce, to może skorzystać z usług innej firmy, która na jej rzecz będzie realizowała jakieś wydzielone zadania. Może to być sytuacja, gdy firma nie chce ponosić kosztów związanych z zatrudnianiem osób sprzątających, i wtedy może kupić taką usługę na rynku, od firmy, która się tym specjalistycznie zajmuje, i wówczas ta firma świadczy na jej rzecz taką usługę – dodaje ekspertka ZUS.
Tylko skuteczna umowa
Zawierane umowy, między firmami, muszą spełniać określone wymagania.
– Zgodnie z opinią Państwowej Inspekcji Pracy, jeżeli nastąpiło przekazanie pracowników do innej firmy, to muszą być spełnione określone warunki. Oznacza to, że pracownicy, którzy zostali przekazani zyskują nowego pracodawcę. Ta nowa firma staje się dla nich pracodawcą, a co za tym idzie do jej obowiązków należy nadzór i czuwanie nad tym, jak wykonują oni swoje zadanie w ramach stosunku pracy – podkreśla Anna Staszyńska.
Pytanie:
Przedsiębiorca chce przekazać do innej firmy pracowników zajmujących się szkoleniami pracowników. Jednak później ma zamiar kupić usługę szkoleniową, przygotowaną przez tę firmę. Czy w takiej sytuacji, jeśli podpisze umowę, to czy ona zwalnia z płacenia składek?
Odpowiedź:
– Jeśli umowa jest zgodna z Kodeksem pracy – i jest skuteczna – czyli zakład pracy, bądź jego część przechodzi z posiadania dotychczasowego pracodawcy w posiadanie nowego podmiotu, to nowa firma staje sie płatnikiem składek – wyjaśnia Anna Staszyńska z Centrali ZUS.
REKLAMA
I dodaje, że pracownicy ci mają nowego pracodawcę (oczywiście mówimy tu o skutecznej umowie), i wtedy ta firma – jako nowy pracodawca – ma obowiązek za tych pracowników opłacać składki. Jeżeli natomiast nie doszło do skutecznego przejęcia pracowników, to wtedy ten obowiązek spoczywa na dotychczasowym pracodawcy.
Niebezpieczne pułapki outsourcingu
Działalność niektórych firm oferujących zawieranie umów outsourcingu nie mieści się jednak w tych ramach. Ich rola sprowadza się jedynie do wypłacenia pracownikom wynagrodzenia, które wcześniej na podstawie wystawionej faktury otrzymały od kontrahenta. Miejsca wykonania pracy i zakresu obowiązków pracowników - pozostają bez zmian. Dotychczasowy pracodawca sprawuje nadzór na pracownikiem, udziela urlopów, decyduje o zwolnieniu i dalszym zatrudnieniu.
Powyższe działania nie spełniają kryteriów dla zastosowania 231 Kodeksu pracy, co potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 kwietnia 2010 r. (sygn. akt I PK 210/09): „Outsourcing nie może stanowić przejścia części zakładu pracy na innego pracodawcę, jeżeli nie przemawia za tym kompleksowa ocena takich okoliczności, jak rodzaj zakładów, przejęcie składników majątkowych i niematerialnych, przejęcie większości pracowników, przejęcie klientów, a zwłaszcza stopień podobieństwa działalności prowadzonej przed i po przejęciu zadań.”
Wiarygodność firmy do sprawdzenia
Dlatego warto dokładnie sprawdzić umowę, którą podpisujemy i uważać na nieuczciwe ofert na rynku.
REKLAMA
Występują bowiem przypadki, że firmy oferujące usługi outsourcingowe, które otrzymywały środki na pensje dla pracowników i za świadczoną usługę od swoich kontrahentów, nie odprowadzają składek na ubezpieczenia społeczne. W takim przypadku dotychczasowy pracodawca jest odpowiedzialny za nieodprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne, ponieważ skoro firmy przejmujące nie są pracodawcami, zatem nie są także płatnikami składek w stosunku do „przejętych” pracowników.
W konsekwencji faktyczny pracodawca, który zawarł umowę z firmą oferującą takie usługi, zostaje zagrożony powstaniem zadłużenia z tytułu składek, które będzie dochodzone przez Zakład z odsetkami za zwłokę. Dodatkowo problemy powstają także po stronie ubezpieczonych, za których nie są opłacane na bieżąco należne składki.
Ważne!
Jeżeli już jesteś zainteresowany outsourcingiem, to pamiętaj, aby zwrócić szczególną uwagę na konieczność sprawdzenia czy oferta współpracy wskazuje na zamiar faktycznego przejmowania pracowników w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy, czy też może prowadzić do nadużyć.
W przeciwnym razie może się okazać, iż umowa, która miała przynieść firmie realne oszczędności, stanie się przyczyną powstania zadłużenia, a w konsekwencji także poważnych problemów finansowych czy nawet prowadzić do konieczności likwidacji.
REKLAMA
Pracownik powinien kontrolować swoje składki
Dlatego jeśli pracownik ma obawy, czy są za niego odprowadzane składki, może to sprawdzić. Łatwo i szybko możemy to zrobić, jeśli mamy konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Ale są też inne sposoby.
– Jeśli ktoś jest członkiem OFE, to raz do roku otrzymuje informację o przekazanych składkach przez ZUS. Ponadto Zakład będzie też informował o składkach zewidencjonowanych na subkoncie, w przypadku tych osób, które nie są członkami OFE. I też, jeśli się okaże, że nie ma w tej informacji składek pokrytych, powinno to budzić niepokój – uważa Anna Staszyńska z Centrali ZUS.
Zawsze można się też zgłosić do terenowych oddziałów ZUS i tam otrzymamy wszelkie niezbędne informacje.
Justyna Golonko, mb
Audycja powstała przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA