Rośnie presja płacowa

Luty przyniósł kontynuację dotychczasowych tendencji na rynku pracy, czyli umiarkowany wzrost zatrudnienia w firmach i wysoką dynamikę wzrostu wynagrodzeń.

2019-03-22, 08:50

Rośnie presja płacowa
W ciągu IV kwartału 2021 r. w Polsce utworzono 112,5 tys. nowych miejsc pracy.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Czym jest presja płacowa - wyjaśniał w radiowej Jedynce ekonomista Marek Zuber. (Justyna Golonko)
+
Dodaj do playlisty

Według danych GUS, w lutym przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło blisko 5 tysięcy złotych - czyli nadal nie słabnie płacowa presja. Średnie wynagrodzenie wzrosło bowiem w porównaniu do lutego 2018 r. o 7,6 proc., a więc mocniej niż spodziewali się analitycy.

Dwa oblicza prsji płacowej 

Jak komentował w radiowej Jedynce ekonomista Marek Zuber - presja płacowa to nacisk na wzrost płac. Obserwujemy to w dwóch sytuacjach. Wtedy, kiedy mamy bardzo wysoką inflację, wszystko drożeje i co miesiąc musimy więcej wydawać "naciskamy" na pracodawców, aby podnieśli nam płacę.

REKLAMA

Druga sytuacja to niskie bezrobocie i brak rąk do pracy. Jest to - wyjaśniał ekspert - sytuacja, z którą obecnie mamy do czynienia w Polsce. Deficyt pracowników na rynku pracy pozwala im na skuteczne negocjowanie z pracodawcą podwyższenia zarobków.

Niska inflacja

W lutym inflacja w kraju drgnęła, ale wciąż jest bardzo niska - bo wyniosła 1 i 2 dziesiąte procent. Inflacja wciąż jest znacznie niższa niż w innych krajach regionu.

Polska jako jedyny kraj regionu ma inflację poniżej 2 proc. W Czechach i na Słowacji inflacja wyraźnie przekracza 2 proc., a na Węgrzech i w Rumunii – znacząco przekracza 3 proc.

REKLAMA

Justyna Golonko, ak, NRG

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej