Pomoc de minimis
Pomoc de minimis jest specjalnym rodzajem pomocy publicznej, który nie podlega bieżącej ocenie Komisji Europejskiej ze względu na niewielką skalę pomocy. Maksymalnie w ciągu trzech lat podatkowych można otrzymać 200 tys. euro pomocy de minimis, chyba że działa się w sektorze transportu i wtedy jest to 100 tys. euro.
2016-09-22, 17:25
Posłuchaj
Co to jest pomoc de minimis, komu przysługuje i na jakich warunkach, tłumaczy Jan Kordasiewicz, wspólnik zarządzający w Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
- Liczymy trzy lata podatkowe, czyli okres bieżący i dwa zakończone okresy - tłumaczy Jan Kordasiewicz, wspólnik zarządzający w Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.
- Pomoc de minimis przeważnie udzielana jest na podstawowe kwestie związane z usługami szkoleniowymi, doradczymi, tworzeniem nowych miejsc pracy, subsydiowaniem zatrudnienia, bieżącymi potrzebami przedsiębiorstw, które taką pomoc otrzymują – mówi prawnik.
Pomoc de minimis jest ewidencjonowana poprzez wydawanie specjalnych zaświadczeń.
- Obowiązek weryfikacji nieprzekroczenia poziomu pomocy publicznej spoczywa na przedsiębiorcy - mówi Jan Kordasiewicz.
REKLAMA
- To on musi pilnować, czy nie przekroczył tej pomocy.
Z pomocy de minimis wyłączone są m.in. podmioty, które działają w obszarze rybołówstwa, a także przedsiębiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Jest to weryfikowane na podstawie przesłanek, które są podobne do kryteriów postawienia przedsiębiorstwa w stan upadłości lub likwidacji.
Bardzo istotną zmianą dla przedsiębiorców, zapisaną w ostatnim rozporządzeniu, które reguluje przyznawanie pomocy de minimis jest uznanie, że przedsiębiorcy działający w grupie podlegają takim samym limitom, jak pojedynczy przedsiębiorczy.
- Dotychczas pojedynczy przedsiębiorca miał limit 200 tys. euro, obecnie jest to limit dla grupy, więc jest to zasadnicza różnica - wyjaśnia ekspert.
REKLAMA
- Jest wiele przedsiębiorstw, które działają w formie podmiotów powiązanych, i te powiązania w przypadku pomocy de minimis są brane pod uwagę - mówi ekspert.
Karolina Mózgowiec
REKLAMA