W bibliotece nie tylko wypożyczysz książkę, ale i zdobędziesz wiedzę o finansach
Podobnie jak w latach ubiegłych około 100 bibliotek wzięło udział w projekcie pod hasłem "O finansach w bibliotece", realizowanym wspólnie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Narodowy Bank Polski. Istotą przedsięwzięcia jest edukacja finansowa osób dorosłych, głównie po pięćdziesiątym roku życia.
2016-07-04, 13:00
Posłuchaj
Zajęcia prowadzili odpowiednio przeszkoleni bibliotekarze w placówkach znajdujących się we wsiach i w małych miastach. Ich zadaniem było nauczenie uczestników podstawowych pojęć i procedur związanych z finansami osobistymi, wyjaśnia Katarzyna Morawska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
- Chodzi nam o to, żeby przekazać takie informacje i takie umiejętności, żeby uczestnicy programu potrafili zawrzeć właściwą umowę ubezpieczenia, wykonać przelew przez internet, wybrać korzystać ofertę bankową, założyć lokatę, która im odpowiada, bezpiecznie kupić coś w internecie – wylicza gość radiowej Jedynki.
Brak wiedzy o finansach oznacza wykluczenie
Jeśli ludzie nie wiedzą, z jakich usług korzystać lub nie potrafią tego zrobić, stają się w naturalny sposób wykluczeni, podkreśla Dariusz Rostkowski z Departamentu Edukacji i Wydawnictw Narodowego Banku Polskiego.
REKLAMA
- Zamiast płacić grosze za przelew bankowy, płacą po kilka złotych za każdym razem na poczcie, co może znacząco zubożyć ich budżet. Ucząc starszych ludzi, tak jak mam to miejsce w przypadku projektu "O finansach w bibliotece", korzystania z bankowości internetowej, dajemy im szansę na to, żeby korzystali z tych narzędzi świadomie. To oczywiście jest też uczenie unikania pewnych zagrożeń – mówi ekspert z NBP.
Zajęcia odpowiedzią na realne potrzeby
Każdego roku w spotkaniach organizowanych przez bibliotekarzy uczestniczy około 2 tysięcy osób, z różnych środowisk. Konkretne pomysły są nieraz zaskakujące, ale przynoszące dobre efekty, zaznacza Katarzyna Morawska.
- Jedna z bibliotek postanowiła zorganizować zajęcia dla osadzonych z pobliskiego więzienia. Bibliotekarki weszły w kontakt z wychowawcą w tym więzieniu i z jego pomocą sformowały grupę osób, która przeszła przez cały kurs. Ten wychowawca mówi zresztą o istotnej roli edukacji finansowej. Osoby, które uczestniczyły w kursie, niebawem znów będą musiały na wolności zmagać się z problemami życia codziennego, a ich przygotowanie do tego jest zazwyczaj bardzo słabe – podkreśla ekspertka.
Wiele zajęć interaktywnych
W projekcie "O finansach w bibliotece" jest wiele zajęć interaktywnych, które starsi ludzie bardzo sobie cenią. Wynika to z konkretnych uwarunkowań, uważa Dariusz Rostkowski z NBP.
REKLAMA
- Rzadko pamiętamy o tym, że 75 proc. osób powyżej 70. roku życia ma problem ze słuchem. To powoduje, że ci ludzie boją się podejść do okienka bankowego, zapytać. Jeśli znajdą się oni w przyjaznym środowisku, jakim jest biblioteka, jeśli mają tam zaprzyjaźnionego bibliotekarza bądź osobę, która takie zajęcia prowadzi, wtedy ośmielają się, dowiadują się, jakie przysługują im prawa konsumenckie – mówi rozmówca Jedynki.
Dotychczas w realizacji czterech edycji projektu pod hasłem "O finansach w bibliotece" wzięło udział prawie 8,5 tysiąca osób. Co roku Narodowy Bank Polski wspiera to przedsięwzięcie kwotą około 450 tysięcy złotych.
Narodowy Bank Polski dofinansowuje również projekt Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku pod nazwą "Nowoczesne i bezpieczne finanse seniora".
Dariusz Kwiatkowski, awi
REKLAMA
Polecane
REKLAMA