ASF: nowe pomysły na powstrzymanie choroby

Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się Afrykańskiego Pomoru Świń wymaga zdecydowanych działań. Powszechnie oczekuje się, że jednym z nich będzie wprowadzenie obowiązkowych świadectw zdrowia dla świń w całej Polsce.

2016-08-29, 10:43

ASF: nowe pomysły na powstrzymanie choroby
Wśród krajów borykających się od lat z problemem ASF, poza Rosją, Białorusią i Ukrainą, są na przykład Włochy. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O walce z ASF w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Ma to umożliwić pełną kontrolę nad transportem i handlem trzodą chlewną, a tym samym pozwolić na eliminowanie zdarzeń i zachowań ludzi zagrażających powiększaniem się obszaru, na którym występuje choroba.

Rolnicy mają zdecydować

Na razie od 19 sierpnia, w następstwie wydania rozporządzenia ministra rolnictwa, obowiązek  posiadania świadectw dotyczy stref ochronnych, w których wirus dał znać o sobie.

Wprowadzenie świadectw w całym kraju deklaruje minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, jednak chce to zrobić po przeprowadzeniu konsultacji.

- Będziemy to konsultowali. Nie chcę robić nic w brew środowisku rolniczemu – zapowiada minister.

REKLAMA

Najważniejsze bezpieczeństwo

Objęcie takim uregulowaniem obszaru całego kraju jest niezbędne, uważa Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski.

- Nie wyobrażam sobie zwalczania choroby bez tego dokumentu. Tu nie chodzi o to, żeby utrudnić rolnikom życie, jest to spełnienie postulatów wielu hodowców i branży – przekonuje ekspert.

Branża popiera pomysł

Za wprowadzeniem świadectw zdrowia dla zwierząt opowiada się Wiesław Różański, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.

- Świadectwa zdrowia dla wszystkich zwierząt w całej Polsce, to powrót do zasad, które kiedyś w naszym kraju obowiązywały. Dziś obrót zwierząt w Polsce jest nie do końca sprawdzalny i identyfikowalny. Świadectwa zdrowia przywrócą porządek, ukrócą handel niezgodny z przepisami. Trzeba chronić polski rynek i polską gospodarkę – podkreśla rozmówca.

REKLAMA

Kluczowa bioasekuracja

Równie ważnym narzędziem zapobiegania rozprzestrzenianiu  się ASF jest przestrzeganie zasad bioasekuracji w gospodarstwach, nawet takich, gdzie hoduje się tylko kilka świń, przypomina Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski.

- Nie zabraniamy nikomu trzymać 2-5 sztuk trzody chlewnej. My chcemy by gospodarstwo było zabezpieczone przed dostępem dzików. Chcemy by pasza była zabezpieczona – dodaje.

Utrzymywanie się Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie Polski jest przyczyną blokady naszego eksportu wieprzowiny do krajów  trzecich, poza Unią Europejską. Dotyczy to głównie Chin, do których eksport wynosił w roku 2013 60 tysięcy ton i Korei Południowej, której w roku 2012 sprzedaliśmy prawie 18 tysięcy ton wieprzowiny.

Warto jednak pamiętać, że wśród krajów borykających się od lat z problemem ASF, poza Rosją, Białorusią i Ukrainą, są na przykład Włochy.

REKLAMA

Dariusz Kwiatkowski, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej