Program 500+: czy warto kupić Rodzinne Obligacje Skarbowe?
Od 1 października dla rodziców, pobierających świadczenia z Programu 500 + dostępne są Rodzinne Obligacje Skarbowe. Będzie je można wykupić na 6 lub 12 lat.
2016-10-03, 07:54
Posłuchaj
─ Te obligacje warto kupić z dwóch powodów - uważa Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.
I oszczędzanie, i zarabianie
─ Po pierwsze można w ten sposób oszczędzać na przyszłość swoich dzieci – na studia, czy na mieszkanie. Drugim powodem jest to, że można na nich zarobić, gdyż są one lepiej oprocentowane niż inne dostępne na rynku obligacje detaliczne.
Korzystna marża
Jak preferencyjne jest to oprocentowanie - mówi Robert Zima, dyrektor departamentu długu publicznego w Ministerstwie Finansów.
─W przypadku obligacji 6-letnich marża ponad inflację wyniesie 1,75 procent, a 12-letnich 2 procent – wylicza Zima.
REKLAMA
Jak dodaje w całym okresie odsetkowym oprocentowanie będzie ustalane na poziomie stałym 2,6 proc. dla obligacji 6-letnich, a 3 procent dla 12-letnich.
Obligacje lepsze niż lokata w banku
Na obligacjach 500+ można także lepiej zarobić niż na większości lokat bankowych, których średnie oprocentowanie wynosi około 2 procent rocznie.
Obligacje można wcześniej odsprzedać
Obligacje rodzinne będzie można odsprzedać przed terminem w miejscu, w którym zostały zakupione czyli w placówkach PKO BP - dodaje Roman Przasnyski.
Jak dodaje, wiąże się to z drobna opłatą, wynoszącą 70 groszy od każdej sztuki obligacji, która ma wartość 100 zł.
─ Oprocentowanie obligacji 500+ jest zmienne i mimo zachęt musi być związane z tym, które jest na rynku - mówi Roman Przasnyski.
REKLAMA
Dobra ochrona przed inflacją
Jak zaznacza, gdy inflacja będzie wysoka, to i oprocentowanie będzie wysokie.
─ Tak dobrze indeksowana obligacja, będzie nas chroniła przed inflacją, mówi ekspert.
Obligacje dostępne przez internet i oddziały PKO BP
─ Obligacje rodzinne można kupować przez Internet i we wszystkich oddziałach banku PKO BP mówi Bożena Kłopotowska z Domu Maklerskiego PKO BP.
Ile można kupić obligacji
Jak wyjaśnia, beneficjent 500+ wystarczy, że zjawi się z dowodem osobistym, zostanie zweryfikowany w bazie 500+ resortu rodziny, ważna jest też kwota wypłat z programu, gdyż obligacje będzie można kupić do kwoty świadczenia, które przysługiwało w danym okresie beneficjentowi, czyli dla większości od kwietnia tego roku – mówi ekspertka.
Czyli w tym wypadku prawo zadziała niejako wstecz.
Liczba wypuszczanych obligacji nie jest ustalona, Ministerstwo Finansów zapowiedziało elastyczne reagowanie w zależności od popytu na nie.
Aleksandra Michałek – Tycner, jk
Polecane
REKLAMA