ARiMR: jak otrzymać zaliczkę na inwestycje rolne

W ramach działań objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 możliwe jest ubieganie się o zaliczkę.

2016-10-03, 17:02

ARiMR: jak otrzymać zaliczkę na inwestycje rolne
Zaliczki mają ułatwić realizację planów inwestycyjnych tym beneficjentom, którzy nie posiadają wolnych środków na sfinansowanie swoich przedsięwzięć.Foto: Pixabay

Posłuchaj

W ramach działań objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 możliwe jest ubieganie się o zaliczkę. Jak ja dostać, mówi a Agro Faktach radiowej Jedynki Urszula Majek-Moch, dyrektor Departamentu Oceny Projektów Inwestycyjnych w ARiMR./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Dotyczy to między innymi poddziałania "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój ". Do 28 października trwa nabór wniosków o uzyskanie pomocy z tego źródła. 

Jak podkreśla Urszula Majek-Moch, dyrektor Departamentu Oceny Projektów Inwestycyjnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zaliczki mają ułatwić realizację planów inwestycyjnych tym beneficjentom, którzy nie posiadają wolnych środków na sfinansowanie swoich przedsięwzięć.

Zaliczka po zawarciu umowy o pomocy

I wyjaśnia, że zaliczka jest wypłacana po zawarciu umowy o pomocy, po przedłożeniu w Agencji dokumentu prawnego zabezpieczenia.

̶  W ten sposób beneficjent może dysponować środkami, zanim otrzyma refundację, mówi gość radiowej Jedynki.

REKLAMA

Zaliczka do 50 proc. pomocy wypłacana jednorazowo albo w transzach

Zaliczka wynosząca  do 50 proc. kwoty pomocy  może  być wypłacona w dwojaki sposób – albo jednorazowo albo w transzach.

̶ W związku z tym warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową pod kątem skorzystania z takiej możliwości, mówi Urszula Majek-Moch.

Jeżeli wnioskodawca nie wystąpił  o taką zaliczkę w ramach samego wniosku o przyznanie pomocy , to może ubiegać się  o jej wypłatę również po zawarciu umowy o wypłatę pomocy.

̶  W tym celu w terminie 30 dni od zawarcia umowy należy złożyć wniosek o zaliczkę w odpowiednim oddziale regionalnym Agencji, mówi gość Agro Faktów.

REKLAMA

Jak dodaje wzór wniosku znajduje się na stronie internetowej agencji.

Ważne zabezpieczenie

̶  Wypłata zaliczki będzie możliwa po uprzednim ustanowieniu zabezpieczenia w wysokości 100 proc. wypłacanej zaliczki lub jej transzy w postaci gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, poręczenia bankowego oraz weksla z poręczeniem wekslowym banku – mówi ekspertka.

Do obsługi zaliczki należy posiadać wyodrębniony rachunek bankowy.

Instytucje wystawiające gwarancje muszą wcześniej zawrzeć umowę z Agencją o współpracy i taka umowa jest zarejestrowana w rejestrze upoważnionych gwarantów.  

REKLAMA

Rejestr taki jest zamieszczony na stronie internetowej Agencji.

Dariusz Kwiatkowski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej