Wzrost produkcji cukru, rośnie też popyt, a co z cenami?

2016-10-27, 14:15

Wzrost produkcji cukru, rośnie też popyt, a co z cenami?
Pogodna jesień umożliwiła wykopki buraków bez większych strat. Foto: Glow Images/East News

W tym roku zarówno w Polsce, jak i na świecie zapowiada się wzrost produkcji cukru, odnotowywany jest także stały wzrost popytu na cukier. W Polsce ten wzrost wiąże się z bardzo dobrymi zbiorami buraków cukrowych, podkreśla dr Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Posłuchaj

O plonach i cenach cukru mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki: dr Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

- Zbiory będą na pewno większe niż w zeszłym roku. W tym roku jest po pierwsze dużo większa powierzchnia uprawy buraków cukrowych, to jest 200 tys. hektarów. Plony będą bardzo wysokie, ok. 65 ton z hektara, więc zbiory będą bardzo duże i jest szansa, że wyprodukujemy nawet 2 mln, albo nawet więcej ton cukru – przewiduje gość radiowej Jedynki.

Likwidacja kwot cukrowych w UE


Jakie zmiany na tym rynku może przynieść zapowiadana  w 2017 r. likwidacja kwot cukrowych w UE.

- Likwidacja kwot cukrowych spowoduje zasadnicze zmiany. Zlikwidowana zostanie również minimalna cena skupu buraków cukrowych. Więc tutaj jest kilka znaków zapytania, jak będą się kształtowały relacje pomiędzy plantatorami a przemysłem cukrowniczym. Jest jednak okres przejściowy, z którego polscy plantatorzy korzystają, są dopłaty związane z produkcją buraków cukrowych, to będzie łagodziło skutki gwałtownych zmian – wyjaśnia ekspert.

Dobre perspektywy przed plantatorami


Dr Piotr Szajner uważa jednak, że przed europejskimi i polskimi plantatorami buraków cukrowych są dobre perspektywy.

- Świat będzie potrzebował bardzo dużo cukry. Popyt na cukier będzie rósł mniej więcej o 2 proc. rocznie i produkcja również powinna tyle rosnąć, aby ten popyt zaspokoić. W związku czym rosnący popyt powinien generować wyższe ceny – uważa dr Piotr Szajner.
Polska jest obecnie trzecim producentem cukru w UE.

Elżbieta Mamos, awi

Polecane

Wróć do strony głównej