KRUS zostaje i rozszerza świadczenia
Nie ma planów likwidacji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, natomiast następują istotne zmiany w świadczeniach otrzymywanych przez osoby będące członkami KRUS, podkreślano na konferencji podsumowującej rok rządów premier Beaty Szydło.
2016-11-27, 20:17
Zdaniem Rafała Romanowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zamierzone podwyżki rolniczych emerytur i tryb, w jakim zostaną ogłoszone, wyraźnie kontrastują z sytuacją z lat ubiegłych.
Najważniejszą zmiana: najniższa emerytura wyniesie 1000 zł
Jak podkreśla, istotna różnica dotyczy wzrostu świadczenia minimalnego, który wzrasta wraz z marcową waloryzacją do 1000 zł.
Wiek emerytalny wrócił do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn
Warte podkreślenia jest też obniżenie wieku emerytalnego rolników, uważa wiceminister Romanowski.
Uchwalona ustawa wraca do sytuacji sprzed 2013 r, czyli dla mężczyzn wiek emerytalny wyniesie 65 lat, dla kobiet – 60 lat.
REKLAMA
Dodatkowe ubezpieczenie dla dzieci z obszarów wiejskich
Na okres: od 14 października 2016 do 13 października 2017 dzieci z obszarów wiejskich zostały dodatkowo ubezpieczone od następstw nieszczęśliwych wypadków, wyjaśnia Adam Sekściński - prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
─ Polisy w 100 procentach opłacił fundusz składkowy, objęły one 0,5 mln dzieci i kosztowały w granicach 13 mln zł, wyjaśnia prezes KRUS.
Tysiące szkoleń dla rolników i młodzieży
Prezes Sekściński podkreśla, że kierowana przez niego instytucja konsekwentnie prowadziła działania prewencyjne, do których jest ustawowo zobowiązana.
─ W tym roku przeprowadziliśmy już 1262 szkoleń z zakresu higieny pracy, dla ponad 82 tys. uczniów przeprowadziliśmy różnego rodzaju szkolenia i pogadanki – mówi prezes.
REKLAMA
Rolnik może dorobić bez utraty uprawnień do KRUS
Podwyższona została kwota, którą mogą zarobić rolnicy podejmujący dodatkową pracę, bez konieczności rezygnacji z członkostwa w KRUS -przypomina wiceminister Rafał Romanowski.
Podczas konferencji przypomniano też, że Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego współorganizuje badania przesiewowe słuchu u dzieci wiejskich . W roku szkolnym 2015-2016 objęły one 120 tysięcy uczniów.
Stroną medyczną tego przedsięwzięcia zajmuje się Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu profesora Henryka Skarżyńskiego.
Dariusz Kwiatkowski, jk
REKLAMA
Polecane
REKLAMA