Mniej wypadków w rolnictwie, ale...
Zmalała liczba wypadków przy pracy w rolnictwie. W ocenie KRUS jest to między innymi efekt prowadzonych od lat działań prewencyjnych, dotyczących przestrzeganie zasad BHP.
2016-12-27, 13:46
Posłuchaj
Po trzech kwartałach napłynęły informację o tysiącu czterystu siedemdziesięciu siedmiu wypadkach. To mniej o 5,2% , niż w tym samym okresie roku ubiegłego, wyjaśnia Cezary Nobis – dyrektor biura prewencji i rehabilitacji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
- Tak jak co roku, największą grupą (48,7 proc.) są upadki z wysokości i na nierównościach terenu. Przy obsłudze zwierząt wydarza się 12,6 proc. wypadków. Trzecia grupa, która stanowi 11,9 proc., to pochwycenia i uderzenia przez ruchome części maszyn – wylicza gość.
Więcej wypadków śmiertelnych
Niestety, jest więcej wypadków śmiertelnych, przede wszystkim przy obsłudze maszyn.
- Odnotowaliśmy 55 wypadków śmiertelnych. Jest to pokłosiem tego, że na wieś trafiło bardzo dużo sprzętu rolniczego zarówno nowego, jak i starego, przy obsłudze tych maszyn dochodzi do największych tragedii – mówi gość.
REKLAMA
Fundusze na prewencję
Na działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa są specjalnie wyodrębnione środki, zaznacza Maria Lewandowska, dyrektor biura komunikacji społecznej w KRUS.
- Te działania są finansowana z funduszu, w którym gromadzone są składki rolników. Skuteczność tych działań może zobrazować fakt, że każda złotówka zainwestowana w bezpieczeństwo i higienę pracy w gospodarstwach rolnych zwraca się pięciokrotnie – podkreśla rozmówczyni.
Liczne szkolenia
Co roku prowadzone są szkolenia na terenach wiejskich, przypomina Cezary Nobis.
- Prawie 300 osób z pionu prewencji na terenie całej Polski przeprowadziło 1262 szkoleń dla rolników. Przeszkolono 30 tysięcy osób w zakresie BHP. Odwiedzono 1256 szkół, gdzie przeszkolono 80 tysięcy dzieci – przypomina ekspert.
REKLAMA
Konkursy nie tylko dla najmłodszych
W mijającym roku, KRUS przeprowadził też dwa konkursy promujące zasady bezpiecznej pracy. Ważne, że uczestnikami jednego z nich byli najmłodsi, uważa Cezary Nobis.
- Konkurs plastyczny dla dzieci pod hasłem: Niebezpieczne wakacje, to 32 tysiące prac plastycznych nadesłanych przez dzieci. Drugi konkurs jest pod hasłem: Bezpieczne gospodarstwo rolne. Główną nagrodą dla najbezpieczniejszego gospodarstwa rolnego był ciągnik – przypomina gość.
Wkrótce zostanie sfinalizowany konkurs dla dziennikarzy zajmujących się tematyką BHP na wsi, wyjaśnia Maria Lewandowska.
- Jest to konkurs: W rolnictwo można pracować bezpiecznie, obejmuje od audycje radiowe, telewizyjne oraz materiały prasowe publikowane zarówno w wydawnictwach prasowych, jak i w Internecie. Do końca grudnia przyjmujemy prace – dodaje.
REKLAMA
Konkurs jest organizowany po raz 22.
Dariusz Kwiatkowski, abo
Polecane
REKLAMA