Za rolnikami ciężki rok, a jakie wyzwania przed nimi w 2017 r.?

2016 rok nie był łatwy dla rolników, mówi w radiowej Jedynce Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

2017-01-03, 10:50

Za rolnikami ciężki rok, a jakie wyzwania przed nimi w 2017 r.?
Jakie wyzwania przed rolnikami w 2017 roku?. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Rok 2016 podsumował w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki: Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

- Bardzo trudna zima, bez opadów śniegu. Chwilowe, duże mrozy powodujące wymarznięcia, lato suche, jesień sucha, złe wschody. To też prognozuje nie najlepsze plony na ten rok. Bardzo niskie ceny na początku roku prawie na wszystkie artykuły rolne. Afrykański pomór świń, pod koniec roku ptasia grypa – wylicza przeciwności, z którymi musieli się zmierzyć rolnicy w 2016 roku, Wiktor Szmulewicz. – Może być już tylko lepiej – dodaje.

500+ trafia także na wieś

Jak zaznacza gość radiowej Jedynki, rząd realizuje programy, które mają wpływ również na środowiska wiejskie, jak chociażby „Rodzina 500+”.

- To trafia do dużej liczby rodzin wiejskich – podkreśla rozmówca Jedynki.

Wyższe dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych

Brakowało natomiast środków na dopłaty do ubezpieczeń, dodaje Wiktor Szmulewicz. Te jednak w 2017 są już wyższe.

REKLAMA

- Jest nowy projekt i to jest optymistyczne. Pakietowe ubezpieczenia i prawie 1 mld zł na ubezpieczenia – to może spowodować, że skutki ewentualnych złych warunków klimatycznych po roku 2017, mogą być niwelowane przed dobre ubezpieczenia – zaznacza ekspert.

Nowe Prawo łowieckie

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych chwali również zmiany przepisów związane z nowym Prawem łowieckim, które jednak wejdą w życie dopiero w 2018 roku, a nie tak jak było początkowo zapowiadane, od stycznia 2017 r.

- Rolnicy zawsze walczyli o to, żeby była uczciwa i rzetelna wycena strat wyrządzonych przez zwierzynę łowną – podkreśla Wiktor Szmulewicz.

Gość „Agro-Faktów” przyznaje również, że rok 2016 był lepszy niż poprzedni, jeżeli chodzi o wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich.

REKLAMA

Ustawa o obrocie ziemią

W 2016 roku weszła również w życie ustawa o obrocie ziemią, wstrzymująca na pięć lat sprzedaż państwowych gruntów.

- Ustawa oczekiwana od wielu lat. Od czasu transformacji ziemia ta w niewielkim odsetku trafiła do rolników indywidualnych. Ustawa uspokoiła podnoszenie cen w górę, wyeliminowała pewną grupę osób, które chciałyby kupować ziemię do celów spekulacyjnych – mówi Wiktor Szmulewicz.

A największym wyzwaniem dla rolników w roku 2017, zdaniem gościa Jedynki, będzie kształtowanie się cen na światowych rynkach. Sklepy konkurują bowiem ceną, ale po kieszeni najbardziej dostają rolnicy, bo im płaci się najmniej.

Aleksandra Tycner, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej