ARR przypomina o deklaracjach od producentów wina

Zbliża się termin złożenia deklaracji przez producentów win.

2017-01-10, 23:55

ARR przypomina o deklaracjach od producentów wina
Donald Trump krytykuje Francję za nałożenie podatków cyfrowych na amerykańskie firmy technologiczne i zapowiada odpowiedź w postaci ceł na francuskie wina.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Zostało kilka dni na złożenia deklaracji przez producentów wina, przypomina w Agro Faktach radiowej Jedynki dr Karolina Dziewulską-Siwek, rzeczniczka Agencji./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

̶  Do 15 stycznia producenci i przedsiębiorcy wyrabiający wino muszą złożyć odpowiednią deklarację o zbiorach i produkcji w Agencji Rynku Rolnego, i warto się z tym pospieszyć - tłumaczy dr Karolina Dziewulska-Siwek, rzeczniczka Agencji.

Grzywna za niezłożenie deklaracji

̶  Czyli tak naprawdę zostało tylko kilka dni na złożenie deklaracji, a jeśli nie zostaną one złożone, to zostaną wyciągnięte sankcje – trzeba będzie zapłacić karę grzywny, mówi gość Agro Faktów.

Jak wyjaśnia, obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na producentach wytwarzających wino z winogron z własnych winorośli. Trzeba to zrobić osobiście albo przy pomocy poczty, i wtedy decyduje data stempla pocztowego.

Co deklarujemy 

Złożone deklaracje to ważny dokument dla ARR, która nadzoruje ten rynek.

REKLAMA

Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, Agencja monitoruje ten rynek, informacje zawarte w deklaracjach są przekazywane do innych instytucji w kraju jak Unii Europejskiej.

̶ W deklaracji trzeba określić całkowity obszar uprawy winorośli, rodzaje zbieranych winogron, obszar produkcji, ilość zebranych winogron z podziałem na białe i czerwone, mówi dr Karolina Dziewulska-Siwek.

W Polsce działa 152 producentów i wytwórców wina

Z danych wynika, że szybko przybywa producentów wina w Polsce. Coraz więcej winnic rejestruje swoją działalność w Agencji Rynku Rolnego.

̶  W tym sezonie mamy 152 producentów i przedsiębiorców wyrabiających wina na ponad 224 hektarach. Najwięcej winnic położonych jest w woj. lubuskim, następnie ciągną się przez woj. dolnośląskie, śląskie aż do województwa lubelskiego, mówi gość radiowej Jedynki.

REKLAMA

Zarejestrowane winnice są przeważnie niewielkie, dominują gospodarstwa rodzinne, oferujące wina na rynek lokalny.

Przypomnijmy, że wzory formularzy deklaracji, są dostępne na stronie internetowej ARR: www.arr.gov.pl a termin jej złożenia to 15 stycznia.

Justyna Golonko, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej