Producenci mleka: pomoc spóźniona, ale się przyda

W powszechnej opinii rolników i ekspertów Komisja Europejska spóźniła się z przyznaniem pomocy producentom mleka poszkodowanym w następstwie trwającego dwa lata spadku cen. Te ostatnie zaczynają wracać do normy. Wsparcie polega na dopłatach w zamian za ograniczenie dostaw mleka.

2017-01-27, 15:29

Producenci mleka: pomoc spóźniona, ale się przyda
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

O pomocy dla producentów mleka w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Od początku roku, do 14 lutego Agencja Rynku Rolnego zbiera wnioski o dopłaty dla rolników, którzy zmniejszyli dostawy mleka. Dotyczy to pierwszego z wyznaczonych okresów redukcji, w którym uprawnionych do otrzymania wsparcia jest cztery tysiące pięciuset rolników. Przyjęte kryteria finansowe przedstawia Paweł Poleski zastępca dyrektora biura interwencji w Agencji Rynku Rolnego.

- Jest to pomoc 14 euro do 100 kilogramów ograniczenia produkcji mleka – wyjaśnia gość.

Duże wahania cen

Spadek cen, który ma być teraz zrekompensowany dopłatami był drastyczny.

- Trzy lata temu za litr mleka w skupie płacono około 2 zł, na początku ubiegłego roku było nawet 90 groszy. Wiele gospodarstw w wyniku spadku cen znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. Dodatkowo zastały nałożone na nie kary za przekroczenie kwot mlecznych. W tej chwili sytuacja jest znacznie lepsza - przypomina profesor Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

REKLAMA

Lepiej późno niż wcale

Zdaniem Pawła Poleskiego Komisja Europejska powinna wcześniej zdecydować o przyznaniu pomocy producentom mleka.

- Jest to działanie zapóźnione, gdyż ceny mleka od września 2016 zaczęły rosnąć. Docierają do nas informacje, że za litr mleka płaci się nawet 1,8 zł w skupie. W dobie kryzy spotykaliśmy się z przypadkami, że najmniejsi dostawcy dostawali 60 groszy za litr mleka, najwięksi koło złotówki – mówi.

Również profesor Andrzej Kowalski uważa, że unijna pomoc powinna być ustanowiona znaczenie wcześniej .

- Pomoc była bardzo oczekiwana, gdy zaczął się dołek. Dużo zależy od szybkiej diagnozy. Z reguły działania Komisje Europejskiej są spóźnione – podkreśla profesor.

REKLAMA

Dostaniemy nawet 33 mln zł

Polscy rolnicy stanowią około ośmiu procent wnioskodawców ubiegających się o wsparcie w zamian za redukcję produkcji mleka, wyjaśnia Paweł Poleski z Agencji Rynku Rolnego .

- Zawnioskowali o około 5 proc. całościowej kwoty ze 150 mln euro – dodaje.

Jeżeli wszyscy uprawnieni polscy rolnicy złożą wnioski o tego rodzaju wsparcie mogą otrzymać 33 mln złotych.

Wnioski można składać osobiście do 14 lutego bieżącego roku w oddziałach terenowych Agencji Rynku Rolnego właściwych dla miejsca zamieszkania producenta mleka lub przesłać pocztą. W przypadku wysyłki listownej decyduje data wpłynięcia wniosku do agencji.

REKLAMA

Składając wnioski rolnicy powinni posiłkować się fakturami i dokumentami wystawianymi  przez podmioty skupujące.

Dariusz Kwiatkowski, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej