Sieci chcą niższych cen produktów mlecznych

Niektóre sieci handlowe domagają się niższych cen za wyroby mleczarskie dostarczane przez przetwórców mleka.

2017-02-08, 16:22

Sieci chcą niższych cen produktów mlecznych
Mlekpol narzucał spółdzielcom podpisanie umowy zawierającej niekorzystne dla nich postanowienia.Prezes UOKiK zobowiązał spółdzielnię do zaprzestania nieuczciwych praktyk.Foto: Jenoche/Shutterstock

Posłuchaj

O żądaniach sieci handlowych w stosunku do producentów mleka w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

W odpowiedzi na to Polska Izba Mleka, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich  przekazały list otwarty wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu  i ministrowi rolnictwa Krzysztofowi Jurgielowi.

W liście napisano, że złożone przez sieci handlowe propozycje zredukowania cen artykułów mleczarskich obniżają rentowność do poziomu poniżej kosztów wytworzenia produktu. Na takie propozycje, nie można się zgodzić, uważa Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

- Mamy sygnały, że nieoficjalnie mówi się, że ceny zbytu powinny być niższe o 20 proc. Na dziś jest to absolutnie nie do przyjęcia. Trzeci rok z rzędu skup mleka rośnie, a przychody kolejny rok są niższe – podkreśla gość.

Reakcja jest przesadzona?

Zdaniem eksperta rynkowego Andrzeja Falińskiego zdecydowana reakcja przetwórców mleka, dotycząca ewentualnego obniżenia cen  jest nieuzasadniona.

REKLAMA

- Ostatnie 10 miesięcy to jest bardzo dobry okres dla branży mlecznej. Oczywiście jest pewna tendencja po stronie handlu, żeby mieć niskie ceny i w ten sposób przytrzymać klienta – wyjaśnia gość.

Ruch wyprzedający

Waldemar Broś uważa, że domaganie się przez sieci handlowe niższych cen za dostawy przetworów mlecznych to próba  wyprzedzenia zmiany przepisów zawartych w ustawie o   przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej, która ma wejść w życie 12 lipca 2017 roku.

- Tam są konkretne zapisy. Z urzędu nieuczciwi będą ścigani za udowodnione niewłaściwe zachowania na rzecz przetwórców czy producentów. Takim osobo grożą wysokie kary. To jest też działanie wyprzedzające, żeby jeszcze przed wejście ustawy wynegocjować jak najwięcej dla sieci – uważa rozmówca.

Kluczowa jest dyskusja

W ocenie Andrzeja Falińskiego należy tworzyć platformy dyskusyjne, na których przedstawiciele sieci handlowych i dostawców żywności  mogliby szukać porozumienia. Są ku temu możliwości stworzone w ramach Unii Europejskiej.

REKLAMA

Na razie przetwórcy mleka chcą dobrze zapoznać się z przepisami ustawy o zwalczaniu nieuczciwej przewagi kontraktowej. Dlatego w marcu będą organizowali sympozja dotyczące ustawy z udziałem prawników.

Ustawa o walce z nieuczciwym wykorzystywaniem przewagi kontraktowej ma wejść w życie 12 lipca.

Dariusz Kwiatkowski, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej