Samorządy mogą starać się o korzystnie oprocentowane pożyczki

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej prowadzi nabór wniosków w ramach kolejnej edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego. Dla samorządów to okazja do zdobycia wsparcia na  korzystnych warunkach.

2017-04-08, 13:30

Samorządy mogą starać się o korzystnie oprocentowane pożyczki
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock/welcomia

Posłuchaj

O pożyczkach dla samorządów mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki: Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśnia prezes Fundacji Krzysztof Podhajski pożyczki mogą być wykorzystane na wiele różnych przedsięwzięć.

- Kolejna edycja Samorządowego Programu Pożyczkowego skierowana jest do samorządów realizujących inwestycje w zakresie budowy bądź modernizacji dróg. Kolejnym rodzajem inwestycji, w ramach których można ubiegać się o pożyczkę ze środków tego programu, jest budowa lub modernizacja sieci kanalizacyjnych. Trzeci wariant to inwestycje wodociągowe i czwarty wariant to inwestycje w budynki oświatowe. Najczęściej są to sale gimnastyczne – wymienia gość radiowej Jedynki.

Korzystne oprocentowanie 

Pożyczki są korzystnie oprocentowane.

- Zgodnie z regulaminem oprocentowanie pożyczek kształtuje się na poziomie WIBOR-u trzymiesięcznego, z zaznaczeniem, że nie niżej niż 2,5 punktu procentowego. W tej chwili właśnie mamy taką sytuację, że WIBOR jest niższy ten minimalny próg ustalony przez fundację, czyli na dzień dzisiejszy oprocentowanie wynosi 2,5 p.p. Za złożenie wniosku i jego rozpatrzenie nie są pobierane żadne dodatkowe prowizje i opłaty -  zaznacza Krzysztof Podhajski.

REKLAMA

Program ma charakter konkursu 

Samorządowy Program Pożyczkowy ma charakter konkursu.

- Każdorazowo, po ogłoszeniu kolejnej edycji, jest odpowiedni przedział czasowy, w ramach którego można składać wnioski. Po to, żeby uprościć tę procedurę w pierwszej fazie wnioski są składane za pomocą aplikacji dostępnej przez Internet. Tutaj gmina jest zobowiązana do podania najistotniejszych informacji dotyczących inwestycji. Po zakończeniu procesu naboru wniosków następuje procedura wstępnej weryfikacji spełnienia wymagań formalnych. Następnie ustalana jest lista rankingowa i wszystkie samorządy, które spełniają kryteria i mieszczą się w puli środków przeznaczonych na daną edycję, są zapraszane do składania wniosków w wersji papierowej. Nasze środki mogą stanowić uzupełnienie całkowitej wartości inwestycji, ale również całość środków przeznaczonych na daną inwestycję – wyjaśnia Krzysztof Podhajski.

Wnioski o przyznanie pożyczki samorządy mogą składać do 19 kwietnia. W tym roku  planowane są  jeszcze dwa nabory wniosków: w czerwcu oraz na przełomie września i października.

Dariusz Kwiatkowski, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej