Podejście Leader: szansa na realizację lokalnych przedsięwzięć

Podejście Leader to szansa dla społeczności lokalnych na realizację wielu przedsięwzięć podnoszących poziom życia na wsi. To także sposób na uaktywnienie potencjału drzemiącego w mieszkańcach terenów wiejskich i wyłonienie z nich osób zdolnych do przyjęcia na siebie roli przywódczej. Leader jest dofinansowany ze środków unijnych.

2017-07-01, 10:54

Podejście Leader: szansa na realizację lokalnych przedsięwzięć
Kapitał społeczny to jeden z filarów Lokalnych Grup Działania.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O Podejściu Leader mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jego realizacja wkracza w decydującą fazę, wyjaśnia Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

- W Podejściu Leader w tym okresie programowania realizowany pogram to rozwój lokalny kierowany przez społeczność, gdzie lokalne grupy działania, trójsektorowe partnerstwa na bazie tego, co wypracują sobie w lokalnej strategii, realizują zadania – wyjaśnia rozmówca radiowej Jedynki. - Mamy ok. 10 tys. wniosków w skali kraju. Urzędy Marszałkowskie na wiosek lokalnych grup działania ogłaszają kolejne nabory. Mamy ponad 300 lokalnych grup działania, finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolnego – dodaje.

Z projektem można zgłosić się do Lokalnej Grupy Działania

Jeżeli lokalna społeczność chce wybudować na przykład wiatę lub plac zabaw, to z tym projektem powinna zgłosić się do Lokalnej Grupy Działania.

REKLAMA

- To jest np. w ramach małych grantów, które w tej chwili zaczynają podpisywać lokalne grupy. To są małe projekty, do 50 tys. zł. Trzeba się dowiadywać, kiedy są małe granty na nasze potrzeby, takie jak wiata, chodnik, plac zabaw, miejsce spotkań, integracyjne miejsce. Takie małe projekty są kluczem do dużych przemian na wsi. Trzeba rozmawiać z Lokalnymi Grupami Działania i do nich się zgłaszać – radzi Ryszard Zarudzki.

Aktywizacja gospodarcza wsi 

W ramach Podejścia Leader są też pewne kwoty przeznaczone na poprawianie stanu dróg wiejskich.

- Możliwości są ograniczone, ale są, na połączenie pewnych kawałków dróg – mówi wiceminister. – Ważniejsze działanie w ramach Podejścia Leader, poza tymi małymi potrzebami, to jest przedsiębiorczość, do 100 tys. zł. To są mikroprzedsiębiorstwa, nie tylko rolników, ale mieszkańców wsi, to inkubatory przetwórstwa lokalnego, to jest ta aktywizacja gospodarcza wsi, oczywiście w tym wymiarze, jaki jest możliwy. Pieniędzy w skali kraju jest 735 mln euro. Ale kiedy rozbijemy to na ponad 300 grup, to jest ok. 10 – 15 mln euro. Możemy więc zabezpieczyć tylko część potrzeb – zaznacza rozmówca Jedynki.

Szansa na wyłonienie miejscowych przywódców 

Wdrażanie Podejścia Leader stwarza szansę na wyłonienie miejscowych przywódców.

REKLAMA

- W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich to nie tylko inwestycje twarde, takie budowlane, ale to jest budowanie kapitału społecznego i animacja, aktywizacja społeczności lokalnej, kreowanie liderów i wspieranie ich aktywności. Kapitał społeczny to jeden z filarów Lokalnych Grup Działania, funkcjonowania rozwoju lokalnego, kierowanego przez społeczność – podkreśla Ryszard Zarudzki.

Leader był również realizowany w poprzednim Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013, finansowanym z Funduszy Unijnych.

Dariusz Kwiatkowski, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej