Mini kiwi w Polsce: pogoda daje w kość plantatorom
W tym roku pogoda nie rozpieszcza plantatorów, rónież uprawianego w Polsce mini kiwi.
2017-08-19, 11:00
Posłuchaj
Mini kiwi mają kształt i rozmiary dużych winogron, a smak od dawna znanych owoców kiwi, pozbawione są jednak ich ochronnej włochatej pokrywy. Jest to odmiana rośliny o nazwie aktinidia ostrolistna, nad którą od kilkunastu lat prowadzone są badania w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Wyniki pracy naukowców wykorzystuje w praktyce grupa plantatorów. Wspólnie założyli stowarzyszenie, które jest dobrym przykładem komercjalizacji badań naukowych.
Mniejsze plony przez wiosenne przymrozki
Niestety tegoroczne zbiory z powodu anomalii pogodowych nie będą nadzwyczajne, wyjaśnia dr Piotr Latocha z SGGW.
- Niektóre plantacje po pierwszych wiosennych przymrozkach udało się uchronić. To było nawet -5 stopni Celsjusza. Ale rośliny zaczęły się regenerować. I później w te majowe przymrozki to, co udało się ochronić w kwietniu, zostało mocniej uszkodzone w maju. Można więc powiedzieć, że ten plon w maju będzie więc mniejszy – mówi ekspert.
REKLAMA
Wsparcie ze strony Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Przedsięwzięcie upowszechniania plantacji mini kiwi w Polsce realizowane przez SGGW uzyskało wsparcie ze strony Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
- Od 2015 roku realizujemy projekt Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, którego celem jest opracowanie technologii towarowej uprawy mini kiwi w warunkach centralnej Polski. Jesteśmy już po dwóch latach tych badań. Teraz mielibyśmy trzeci i ostatni sezon, ale te przymrozki, które miały miejsce, skutkowały tym, że wnioskowaliśmy o przedłużenie o jeden sezon, żeby mieć te trzy lata takie typowe. Ten rok też wykorzystamy, bo jest on tak specyficzny, że pozyskaliśmy bardzo dużo cennych naukowych informacji, jak się rośliny zachowują, jak w takiej sytuacji wygląda to od strony ekonomicznej. Także to są bardzo ważne doświadczenia. Ale żeby zamknąć całość, potrzebujemy trzech sezonów – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
Niebawem ukaże się książka o technologii uprawy mini kiwi w warunkach środkowoeuropejskich. Będzie też w niej mowa o prozdrowotnych walorach tych owoców.
Dariusz Kwiatkowski, awi
REKLAMA
Polecane
REKLAMA