Ochrona pszczół: Polska będzie miała strategię narodową?

2017-10-14, 08:00

Ochrona pszczół: Polska będzie miała strategię narodową?
Pszczołom w Polsce nie jest najlepiej . Foto: Igor Podgorny/Shutterstock.com

Do 14 listopada trwa akcja Greenpeace, dzięki której można wspomóc pszczoły, a ściślej owady pszczołowate.

Posłuchaj

O akcji mającej wspomóc pszczoły mówiła w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Katarzyna Jagiełło z Greenpeace (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Fundacja chce w tym roku poszerzyć działanie o przygotowanie Narodowej Strategii Ochrony Pszczół, mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Katarzyna Jagiełło z Greenpeace.

-  Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających to jest kierunek działań, które nasz kraj powinien podjąć, w opiece nad owadami zapylającymi. Do tej pory jedynie kilka krajów w Europie postawiło przed sobą równie ambitne zadanie. Np. Wielka Brytania, w jej ramach Irlandia, Szkocja. Mamy również taką strategię w USA czy Norwegii. Polska może dołączyć do ścisłej czołówki i być czempionem ochrony owadów zapylających w Europie. W skrócie mówiąc strategia ta to ujednolicenie istniejących polityk, praktyk, przepisów, wyznaczenie kierunków i działań, które mogą zrobić dla naszych pszczół to, co najlepsze, czyli możemy nadal je chronić i nie dopuścić do sytuacji, w której będziemy musieli je ratować – podkreśla ekspertka.

Jeszcze nie jest tak źle jak na Zachodzie

Pszczołom w Polsce może nie jest najlepiej - mówi Katarzyna Jagiełło - ale nie jesteśmy w tak dramatycznej sytuacji, jak na Zachodzie.

- Możemy być mądrzy i dzięki temu, że będziemy mogli stworzyć we współpracy z naukowcami, ekspertami, mamy nadzieję, że również z urzędnikami Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Rolnictwa Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających będziemy mogli spowodować, że faktycznie nie ruszymy w kierunku, gdzie już inne kraje popełniły błędy – mówi ekspertka.

Debaty obywatelskie

Katarzyna Jagiełło mówi też, od czego trzeba zacząć, aby tak się stało.

- Zaczynamy od debat obywatelskich. Będziemy mieli więc nie tylko ekspercki wkład, ale i obywatelski – zaznacza rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
A debaty obywatelskie odbędą się na przełomie października i listopada w czterech polskich miastach.

Aleksandra Tycner, awi

Polecane

Wróć do strony głównej