Program Youngster: dzieci na wsi uczą się języka angielskiego nowatorską metodą

Trwa kolejna, jedenasta już edycja programu Youngster, którego celem jest nauczanie języka angielskiego młodzież szkolną z terenów wiejskich.

2017-10-20, 08:41

Program Youngster: dzieci na wsi uczą się języka angielskiego nowatorską metodą
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Yuliya Evstratenko/Shutterstock.com

Posłuchaj

O programach skierowanych do dzieci i młodzieży z obszarów wiejskich mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Program, adresowany do młodzieży szkolnej z terenów wiejskich, jest realizowany  przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. W roku szkolnym 2017-18, w programie udział weźmie 35 gmin i szkół z całej Polski. Do XI edycji zostały zaproszone szkoły uczestniczące w projekcie w ubiegłym roku szkolnym.

O celu, jaki towarzyszy realizacji programu, mówi Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

- Jest zauważalna różnica w poziomie edukacji i dostępności do oferty edukacyjnej pomiędzy dziećmi zamieszkujących obszary wiejskie a dziećmi uczącymi się w miastach. Stąd pomysł nie tylko na Youngster, ale na szereg różnych programów edukacyjnych, które próbujemy realizować dla dzieci z tych obszarów. Youngster to był taki nasz pierwszy projekt, który realizujemy od kilkunastu lat. Program jest realizowany w formie dodatkowych zajęć z języka angielskiego, w których uczestnictwo jest dobrowolne. Zajęcia te są realizowane w atrakcyjnej formule na podstawie metodyki przygotowanej przez partnera Fundacji Wydawnictwo Macmillan. Nie ma tu takiego standardowego, szkolnego podejścia, czyli nie ma np. systemu ocen, nie ma zadań domowych. Pomimo wątpliwości, jakie pojawiały się na początku, szczególnie u nauczycieli odnośnie tego programu, okazało się, że takie nowatorskie podejście zaprocentowało tym, że dzieci, które korzystały z tych zajęć miały lepsze wyniki z języka angielskiego na egzaminach kończących edukację w gimnazjum – mówi rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Inne przedsięwzięcia adresowane do dzieci i młodzieży

Poza programem Youngster Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej realizuje wiele innych przedsięwzięć adresowanych do dzieci i młodzieży z terenów wiejskich.

REKLAMA

- Program Na własne konto, czyli podstawy ekonomii i przedsiębiorczości, Leśna Akademia Sportu, czyli program, który realizujemy we współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, jego celem jest propagowanie aktywności fizycznej wśród dzieci z obszarów wiejskich. Ponadto program Gotuj lokalnie, czyli warsztaty gastronomicznie zwieńczone konkursem, realizowane we współpracy z Akademią Kulinarną Marcina Budynka, dedykowane uczniom szkół gastronomicznych. Zupełnie inna lekcja przyrody, czyli zajęcia przyrodnicze skierowane do dzieci uczących się w szkołach podstawowych. W październiku kończymy tegoroczną edycję programu Leśna Akademia Sportu. Przez cały praktycznie rok, do listopada, realizujemy zajęcia w ramach Zupełnie innej lekcji przyrody. W tym roku rozpoczynamy zajęcia również związane z przyrodą i ekologią. Będą one zlokalizowane w naszym obiekcie w Grodnie, koło Międzyzdrojów, pod tytułem „Bliżej przyrody”. To będą zajęcia realizowane we współpracy z Wolińskim Parkiem Narodowym dla dzieci uczących się w szkołach położonych w gminach, na których znajduje się ten Park bądź w jego bezpośrednim sąsiedztwie – wylicza ekspert.

W pierwszych dniach października w siedzibie Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach odbyło się pierwsze szkolenie dla 16 nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego ze szkół podstawowych, którzy biorą udział w realizacji projektu  Bliżej Przyrody.

Dariusz Kwiatkowski, awi

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej