Wspólna Polityka Rolna: nowe założenia po 2020 r.
Komisja Europejska przygotowała wstępne założenia dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku.
2017-12-22, 08:59
Posłuchaj
- Zostaną utrzymane dwa filary. Pierwszy z nich to dopłaty bezpośrednie, które są najważniejsze dla polskich rolników i pokazują, że wspólna polityka rolnicza działa – podkreśla Bartosz Zadura z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Co się zmieni?
Bartosz Zadura omawia też propozycje zmian we Wspólnej Polityce Rolnej.
- Zmienić ma się przeznaczenie funduszu z Unii Europejskiej. Czasy się zmieniają, pojawiają się nowe technologie. Chodzi o to, żeby tak stymulować rozwój rolnictwa, żeby cyfryzacja, która jest widoczna w codziennym życiu obejmowała również rolnictwo. Drugi aspekt to zatrzymanie młodych pokoleń na wsi – wyjaśnia.
Polityka szyta na miarę
Komisja Europejska chce również bardziej zróżnicować swoją politykę rolno-środowiskową uwzględniając różnice klimatyczne, glebowe i środowiskowe w poszczególnych państwach unijnych.
- Chodzi o to, żeby brać pod uwagę na przykład, że środowisko, w którym funkcjonuje rolnik fiński jest inne niż to, w którym działa rolnik włoski. Celem jest to, żeby polityka rolna była bardziej zróżnicowana na to, gdzie jest zlokalizowana uprawa. Obecnie wszyscy równają do jednej poprzeczki. Nie powinno to tak działać, bo powoduje dysproporcje. Było to widoczne w 2015 roku, w którym 20 proc. rolników otrzymało 80 proc. płatności bezpośrednich – dodaje.
Konkretne dokumenty dotyczące WPR i jej budżetu mają się pojawić w połowie przyszłego roku.
Elżbieta Mamos, abo
Polecane
REKLAMA