more_horiz
Gospodarka

Mniejszy eksport mrożonych owoców z Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 11:35
Mniejsze zbiory owoców jagodowych, a tym samym spadek produkcji, to główna przyczyna mniejszego eksportu owoców mrożonych z Polski.
Audio
  • W 2017 r. spadł eksport mrożonych owoców z Polski. Dlaczego, tłumaczy w Agro Faktach radiowej Jedynki dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej./Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Najbardziej wzrosły ceny mrożonych wiśni.
Najbardziej wzrosły ceny mrożonych wiśni.Foto: Pixabay

Według szacunków GUS, zbiory owoców jagodowych w Polsce w 2017 r. wyniosły ok. 0,5 mln t. i w porównaniu do 2016 r. obniżyły się o 15 proc., natomiast w stosunku do średniej z wcześniejszych 5 lat były niższe o ok. 10 proc.

─ To oczywiście oznacza mniejszą produkcję mrożonych owoców, a także istotny spadek eksportu, mówi w Agro-Faktach radiowej Jedynki dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Rekordowy poziom cen mrożonych wiśni

Jak dodaje, mamy do czynienia z wzrostem cen mrożonek, tyle, że nie dotyczy wszystkich owoców.

─ W przypadku wiśni mamy do czynienia z rekordowym poziomem cen. To efekt niedoborów tych owoców tak w Polsce, jak i na świecie, mówi gość radiowej Jedynki.

I dodaje, że poszły w górę także ceny mrożonych truskawek, ale spadły ceny malin.

─ Tyle, że trzeba pamiętać, że ceny tych ostatnich kształtowały się przez kilka ostatnich sezonów na bardzo wysokim poziomie, mówi dr Bożena Nosecka.

Polska jest europejskim liderem w eksporcie mrożonek i trzeba mieć nadzieję, że w najbliższych latach tę pozycję utrzymamy.

Elżbieta Mamos, jk