Dlaczego firmy wstrzymują się z inwestycjami?
Mali i średni przedsiębiorcy nie inwestują ze względu na niestabilne prawo w Polsce, dlatego między innymi spada produkcja przemysłowa i nasz produkt krajowy brutto, mówi na antenie radiowej Jedynki Arkadiusz Pączka, zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców RP, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji.
2016-11-22, 18:00
Posłuchaj
- Z jednej strony słyszymy zapowiedzi wprowadzenia jednolitego podatku, z drugiej mamy podwyższenie płacy minimalnej, z innej uszczelnienie systemu podatkowego, które jest jak najbardziej zrozumiałe, ale przedsiębiorcy myślą tutaj również o uciążliwych kontrolach – wylicza Arkadiusz Pączka. – Ten szereg elementów, które skupiają się na tzw. otoczeniu prawnym, a ono ma bardzo duże znaczenie dla klimatu, dla inwestycji, jest tutaj kluczowy – dodaje.
Przedsiębiorcy potrzebują stabilności
Mali i średni przedsiębiorcy w znacznym stopniu decydują o naszym wzroście gospodarczy, dlatego tak ważne jest, aby byli pewni stabilności prawa, w tym prawa podatkowego w naszym kraju.
Arkadiusz Pączka Dzisiaj mikro- i mali przedsiębiorcy wytwarzają ponad 75 proc. polskiego PKB. Tak więc jeżeli każdy z nich ma pewną stabilność, to przekłada się to na całą gospodarkę.
- Stabilna perspektywa długookresowa ma szczególne znaczenie dla przedsiębiorców, którzy myślą pod kątem nie pół roku, ale roku – dwóch lat. Są przecież inwestycje, które zwracają się po bardzo długim okresie. Takie inwestycje przynoszą zyski dla inwestorów, przedsiębiorców, ale również wnoszą przychód do budżetu państwa. Dzisiaj mikro- i mali przedsiębiorcy wytwarzają ponad 75 proc. polskiego PKB. Tak więc jeżeli każdy z nich ma pewną stabilność, to przekłada się to na całą gospodarkę – podkreśla gość radiowej Jedynki.
Sprzeczne komunikaty ze strony rządu
Na razie przedsiębiorcy słyszą ze strony rządowej różne często sprzeczne propozycje dotyczące zmian w systemie podatkowym, w prawie pracy, przepisach emerytalnych, a nawet prawie karnym.
REKLAMA
- Często jest tak, że są również projekty poselskie, które nie podlegają konsultacjom społecznym i tak naprawdę są w kontrze do tego, czym jest spójna polityka gospodarcza rządu – uważa ekspert.
Zdaniem Arkadiusza Pączki do przedsiębiorców powinien docierać jeden spójny przekaz, z którego będzie wynikało, że firmy w naszym kraju będą miały stabilne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej.
- Powinny być spójne i jasne wypowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego odpowiadające za ten całokształt działań gospodarczych rządu w kontekście tego, o czym słyszymy, czyli o jednolitym podatku, jak on będzie wyglądał. Powinno być bardzo szybko zielone światło dla wdrożenia „Konstytucji dla biznesu”, ale także już powinien nastąpić etap wdrażania Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, żeby przedsiębiorcy odczuli, że jest to zrozumiały przekaz, a nie wypowiedzi poszczególnych członków rządu, co do różnych pomysłów na rozwijanie sfery działań gospodarczych rządu – podkreśla Arkadiusz Pączka.
Tymczasem, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w III kwartale tego roku wzrost gospodarczy wyhamował do 2,5 proc. rok do roku. Ekonomiści przewidują, że w ostatnim kwartale może spaść nawet poniżej 2 proc. Jednocześnie po III kwartałach inwestycje firm zatrudniających powyżej 50 pracowników spadły o 9,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
REKLAMA
Robert Lidke, awi
REKLAMA