Ceny gazu: UOKiK bierze pod lupę praktyki cenowe Gazpromu
Co w sprawie rosnących cen gazu może zrobić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, mówił jego prezes Tomasz Chróstny.
2021-11-18, 18:34
Formalnie zgodę na podwyżki wydaje Urząd Regulacji Energetyki. Jednak w związku z tym, że właśnie do UOKiK wpływa w ostatnim czasie od konsumentów coraz więcej dotyczących tej kwestii pytań, pojawia się pytanie, co UOKiK może w tej sprawie zrobić.
Posłuchaj
Trzeba pamiętać, że taryfy gazowe zatwierdza prezes Urzędu Regulacji Energetyki
Jak zauważył gość Polskiego Radia, tylko prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) ma wyłączną kompetencję do zatwierdzania taryf gazowych.
UOKiK analizował mechanizmy stosowane przez podmioty dostarczające gaz w Unii Europejskiej
- Dlatego UOKiK przygląda się bardzo uważnie relacjom występującym między przedsiębiorstwami świadczącymi tego typu usługi, ale jednocześnie analizowana jest rola i mechanizmy wykorzystywane przez największe podmioty dostarczające gaz na terytorium Unii Europejskiej - mówił prezes UOKiK.
REKLAMA
Czytaj więcej
Przypomniał, że w latach 2018-2020 UOKiK na wniosek prezesa URE badał relacje występujące między PGNiG a pomiotami, które odbierają od PGNiG gaz wydobywany w Polsce.
Z postępowań UOKiK wynika, że PGNiG nie nadużywał pozycji dominującej wobec odbiorców gazu
- W postępowaniach, które przeprowadziliśmy, widać, że przedsiębiorcy współpracujący z PGNiG mogą wybrać formułę cenową bądź to w oparciu o cenę z cennika, cenę stałą, bądź z kwotowań Towarowej Giełdy Energii. Nie stwierdziliśmy tutaj nadużywania pozycji dominującej przez PGNiG - mówił gość radiowej Jedynki.
Jest jednak jeden podmiot, który nadużywa swojej dominującej pozycji - to Gazprom
- Jest jednak jeden podmiot, który nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku i jest nim Gazprom, gdyż odpowiada on za wysokie ceny gazu nie tylko w Polsce, ale w całej Europie - zwrócił uwagę prezes UOKiK.
REKLAMA
UOKiK od kilku miesięcy zwracał uwagę na niepokojące zachowania Gazpromu
Jak zauważył, jego urząd dostrzegł bardzo niepokojące zachowania tej firmy, posiadającej pozycję dominująca na rynku, a występujące już od kilku miesięcy.
- Gazprom, posiadając magazyny gazu, w sposób znaczący ograniczył wolumeny sprzedaży gazu na towarowych giełdach w Europie - stwierdził prezes Chróstny.
Czytaj więcej
Wstrzymanie dostaw gazu do Europy. Instytut badawczy Bruegel potwierdza manipulacje Gazpromu
UOKiK o zachowaniach Gazpromu powiadomił Komisję Europejską
- I o tych mechanizmach, świadczących o wykorzystywaniu pozycji dominującej - polegających na sterowaniu podażą - zawiadomiliśmy Komisję Europejską - mówił Chróstny.
REKLAMA
Pytany, co w takiej sytuacji powinna zrobić Komisja Europejska, stwierdził, że ma ona bardzo konkretne narzędzia, które już stosowała np. wobec dużych firm technologicznych, takich jak Facebook, Google.
Komisja Europejska powinna przyjrzeć się praktykom Gazpromu
- Zatem w sytuacji, gdy widzimy, że problemy z gazem i jego ceną nie występują w Federacji Rosyjskiej, gdy mamy do czynienia z presją w sprawie certyfikacji gazociągu Nord Stream 2, to widać konkretne mechanizmy, którym Komisja Europejska powinna się przyjrzeć, właśnie z tego powodu, że te praktyki mają charakter wewnątrzwspólnotowy i Komisja powinna wyegzekwować konkurencyjność tego rynku - wskazał prezes UOKiK.
PR1,PR24, Błażej Prośniewski, jk
REKLAMA