X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ceny gazu: UOKiK bierze pod lupę praktyki cenowe Gazpromu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 18:34
Co w sprawie rosnących cen gazu może zrobić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, mówił jego prezes Tomasz Chróstny.
Ceny gazu: UOKiK bierze pod lupę praktyki cenowe Gazpromu
Foto: gazprom.com

Formalnie zgodę na podwyżki wydaje Urząd Regulacji Energetyki. Jednak w związku z tym, że właśnie do UOKiK wpływa w ostatnim czasie od konsumentów coraz więcej dotyczących tej kwestii pytań, pojawia się pytanie, co UOKiK może w tej sprawie zrobić.


Posłuchaj
05:23 Co w sprawie rosnących cen gazu może zrobić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, mówił jego prezes Tomasz Chróstny./Błażej Prośniewski/. Co w sprawie rosnących cen gazu może zrobić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, mówił jego prezes Tomasz Chróstny./Błażej Prośniewski/.
 

 

Trzeba pamiętać, że taryfy gazowe zatwierdza prezes Urzędu Regulacji Energetyki

Jak zauważył gość Polskiego Radia, tylko prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) ma wyłączną kompetencję do zatwierdzania taryf gazowych.

UOKiK analizował mechanizmy stosowane przez podmioty dostarczające gaz w Unii Europejskiej

- Dlatego UOKiK przygląda się bardzo uważnie relacjom występującym między przedsiębiorstwami świadczącymi tego typu usługi, ale jednocześnie analizowana jest rola i mechanizmy wykorzystywane przez największe podmioty dostarczające gaz na terytorium Unii Europejskiej - mówił prezes UOKiK.

Czytaj więcej

Polska coraz bliżej pełnej "wolności gazowej". Wykonano ostatni spaw na podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe

Przypomniał, że w latach 2018-2020 UOKiK na wniosek prezesa URE badał relacje występujące między PGNiG a pomiotami, które odbierają od PGNiG gaz wydobywany w Polsce.

Z postępowań UOKiK wynika, że PGNiG nie nadużywał pozycji dominującej wobec odbiorców gazu

- W postępowaniach, które przeprowadziliśmy, widać, że przedsiębiorcy współpracujący z PGNiG mogą wybrać formułę cenową bądź to w oparciu o cenę z cennika, cenę stałą, bądź z kwotowań Towarowej Giełdy Energii. Nie stwierdziliśmy tutaj nadużywania pozycji dominującej przez PGNiG - mówił gość radiowej Jedynki.

Jest jednak jeden podmiot, który nadużywa swojej dominującej pozycji - to Gazprom

- Jest jednak jeden podmiot, który nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku i jest nim Gazprom, gdyż odpowiada on za wysokie ceny gazu nie tylko w Polsce, ale w całej Europie - zwrócił uwagę prezes UOKiK.

UOKiK od kilku miesięcy zwracał uwagę na niepokojące zachowania Gazpromu

Jak zauważył, jego urząd dostrzegł bardzo niepokojące zachowania tej firmy, posiadającej pozycję dominująca na rynku, a występujące już od kilku miesięcy.

- Gazprom, posiadając magazyny gazu, w sposób znaczący ograniczył wolumeny sprzedaży gazu na towarowych giełdach w Europie - stwierdził prezes Chróstny.

Czytaj więcej

Wstrzymanie dostaw gazu do Europy. Instytut badawczy Bruegel potwierdza manipulacje Gazpromu

UOKiK o zachowaniach Gazpromu powiadomił Komisję Europejską

- I o tych mechanizmach, świadczących o wykorzystywaniu pozycji dominującej - polegających na sterowaniu podażą - zawiadomiliśmy Komisję Europejską - mówił Chróstny.

Pytany, co w takiej sytuacji powinna zrobić Komisja Europejska, stwierdził, że ma ona bardzo konkretne narzędzia, które już stosowała np. wobec dużych firm technologicznych, takich jak Facebook, Google.

Komisja Europejska powinna przyjrzeć się praktykom Gazpromu

- Zatem w sytuacji, gdy widzimy, że problemy z gazem i jego ceną nie występują w Federacji Rosyjskiej, gdy mamy do czynienia z presją w sprawie certyfikacji gazociągu Nord Stream 2, to widać konkretne mechanizmy, którym Komisja Europejska powinna się przyjrzeć, właśnie z tego powodu, że te praktyki mają charakter wewnątrzwspólnotowy i Komisja powinna wyegzekwować konkurencyjność tego rynku - wskazał prezes UOKiK.

PR1,PR24, Błażej Prośniewski, jk

Czytaj także

Ceny gazu. Prezes PGNiG: nie ma możliwości, żeby na konkurencyjnym rynku je zawyżać

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 07:53
- Nie ma takiej możliwości, żeby na konkurencyjnym rynku jakaś firma mogła narzucić odbiorcom zawyżone ceny. PGNiG ma pozycję dominującą, ale nie jesteśmy monopolistą - powiedział o polityce energetycznej Paweł Majewski, prezes PGNiG.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina rozczarowana umową Węgier z Gazpromem. Prosi o interwencję KE

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 17:28
W poniedziałek oficjalnie podpisano w Budapeszcie umowę z Gazpromem, w której udział wzięli przedstawiciele węgierskiej dyplomacji. Jak podało w oświadczeniu ukraińskie MSZ, Kijów będzie chciał, by kontrakt zbadała Komisja Europejska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kremlowska polityka gazowego szantażu. Premier: mamy gorzką satysfakcję

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 15:41
- Polska miała rację, ostrzegając przed Nord Stream 2 - mówił przed rozpoczęciem unijnego szczytu w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że działania Gazpromu i uzależnienie od rosyjskiego gazu są jedną z przyczyn rosnących cen gazu i energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mołdawia pod gazowym pręgierzem Gazpromu. Minister spraw zagranicznych: nie chcemy klęczeć przed Moskwą

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 09:47
Minister spraw zagranicznych Mołdawii Nicu Popescu w wywiadzie dla BBC skomentował obecny kryzys gazowy wywołany ograniczeniem dostaw surowca z Rosji i zaznaczył, że pierwszy raz w historii jego kraj zabezpieczył lokalne potrzeby poza Gazpromem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGNiG chce obniżenia ceny w kontrakcie jamalskim. Majewski: sytuacja stanowi podstawę do renegocjacji warunków

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 14:30
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce obniżenia ceny w kontrakcie jamalskim. Spółka złożyła wniosek w tej sprawie. PGNiG podkreśliło, że "kontynuuje działania w kierunku renegocjacji warunków cenowych dostaw gazu ziemnego realizowanych na podstawie kontraktu długoterminowego z Gazpromem".
rozwiń zwiń