X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Telepraca

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 14:30
Telepraca to elastyczna forma zatrudnienia, która została wprowadzona do polskiego Kodeksu pracy w 2007 roku. Z zawartej tam definicji telepracy wynika, że jest to praca wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. W praktyce pracownik pracuje poza siedzibą firmy, najczęściej w domu i wykonuje pracę za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Audio
  • Czym jest telepraca, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl: Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspertka Pracodawców RP (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Telepracy nie można utożsamiać z pracą zdalną czy pracą w systemie home office, bo telepraca odnosi się tylko do umów o pracę. Zanim pracodawca wprowadzi telepracę, musi zawrzeć w tej sprawie porozumienia za związkami zawodowymi albo wprowadzić regulamin.

Pracodawca zatrudniający telepracownika, ma w związku z tym określone przepisami obowiązki. Musi między innymi dostarczyć pracownikowi zatrudnionemu w formie telepracy sprzęt niezbędny do wykonywania telepracy np. komputer, laptop, fax, a także zapewnić ich instalację, serwis i ubezpieczenie. Pracodawca musi także ustalić zasady porozumiewania się z pracownikiem. Na pracodawcy ciąży też obowiązek niedyskryminowania telepracownika, czyli z racji tego, że dany pracownik pracuje w domu, pracodawca nie może go dyskryminować, musi mu też zapewnić kontakt ze współpracownikami i możliwość dostępu do siedziby firmy. Telepracownik podlega także ubezpieczeniom według zasad przewidzianych dla ogółu pracowników.  

Telepraca jako nowa forma zatrudnienia uznawana jest za korzystną zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Dla pracodawców istotne znaczenia ma ograniczenie kosztów stałych np. wynajem pomieszczeń biurowych. W przypadku natomiast pracowników kluczowa jest kwestia elastyczności miejsca i czasu wykonywania pracy.

Telepraca sprawdza się w przypadku osób, które chcą łączyć pracę z obowiązkami rodzinnymi np. z opieką nad dzieckiem, czy w przypadku osób chorych czy niepełnosprawnych, które pomimo choroby czy niepełnosprawności chcą zachować aktywność zawodową. Ta forma zatrudnienie cieszy się coraz większą popularnością wśród osób młodych, pokolenia, które chce pracować bardziej elastycznie i najlepiej zdalnie.

Justyna Golonko, awi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Telepraca wciąż mało popularna w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 21:56
Telepraca cieszy się w Polsce wciąż zaskakująco małą popularnością.
rozwiń zwiń