Rolowanie długu

Rolowanie długu to sposób na refinansowanie starego długu nowym. Jest to praktyka najczęściej wykorzystywana przez państwa przy okazji finansowania deficytu budżetowego.

2017-04-14, 13:13

Rolowanie długu
Paweł Majtkowski, główny analityk Wolfs Private Equity. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Co to jest rolowanie długu, czemu służy i czy się opłaca firmom oraz osobom prywatnym, wyjaśnia Paweł Majtkowski, główny analityk Wolfs Private Equity (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Rządy pożyczają kolejne pieniądze po to, aby na bieżąco spłacać stary dług. Rolowanie stosują także przedsiębiorstwa, a nawet osoby prywatne.

Jeśli chodzi o obligacje, to aby zachęcić inwestorów do nabycia tych z nowej emisji, często towarzyszą im dodatkowe zachęty, np. wyższe oprocentowanie.

Mechanizm rolowania jest stosowany także w przypadku kredytów. Szczególnie korzystne jest to wtedy, gdy dokonywane jest refinansowanie wysoko oprocentowanego kredytu w sytuacji niskich stóp procentowych.

− Na przykład, jeżeli chodzi o bieżące funkcjonowanie firm, to często jest tak, że firma spłaca jeden dług nowym i też dokonuje takiego właśnie rolowania - wyjaśnia Paweł Majtkowski, główny analityk Wolfs Private Equity.

REKLAMA

Podobny mechanizm wykorzystują także osoby fizyczne, choć - jak  zaznacza ekspert - nie jest to dobre.

− Czasami jest tak, że refinansujemy stary kredyt, zaciągając inny, po to, aby obniżyć koszt takiego kredytu. Niestety czasami dochodzi do takich sytuacji, że to rolowanie prowadzi nas do wpadnięcia w pułapkę zadłużenia. Trudno nam z tego wyjść, bo spłacamy jeden kredyt, drugim - wyjaśnia ekspert.

Według analityka, "rozsądne" refinansowanie jest w pełni bezpieczne i nie występuje tu zagrożenie dla stanu finansów państwa czy przedsiębiorstwa.

Błażej Prośniewski

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej