Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy to produkt skierowany do przedsiębiorstw na finansowanie bieżącej działalności. Jego odpowiednikiem w przypadku osób fizycznych jest kredyt odnawialny w koncie czy karta kredytowa.

2017-06-21, 18:42

Kredyt obrotowy
Michał Krajkowski, główny analityk firmy Notus Doradcy Finansowi. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Czym jest kredyt obrotowy, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Michał Krajkowski, główny analityk firmy Notus Doradcy Finansowi (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

- Zaciągając kredyt obrotowy, firmy mają otwartą, najczęściej na rok, linię kredytową i do tej linii kredytowej mogą dowolnie pożyczać - wyjaśnia Michał Krajkowski, główny analityk firmy Notus Doradcy Finansowi - W przypadku spłaty, ten kredyt będzie do ponownego wykorzystania.

Przykładowo, jeśli mamy przyznany limit w wysokości 10 tys. złotych, firma może na dzień, dwa, miesiąc, maksymalnie na rok - do czasu zapadalności tego kredytu, pożyczyć określoną kwotę. Jeśli część tej kwoty albo całość zostanie spłacona, to wtedy firma może się ponowie zadłużyć do maksymalnego przyznanego limitu.

Koszt kredytu obrotowego jest bardzo zróżnicowany, zależy od profilu firmy, ryzyka jej działalności. Oprocentowanie może być od 3 do nawet 10 proc. w skali roku. Zróżnicowane są też opłaty za udzielenie takiego kredytu.

Poprawa bieżącej sytuacji finansowej firmy

Kredyt obrotowy jest narzędziem, które powinno być wykorzystywane głównie do poprawy bieżącej sytuacji finansowej firmy.

- To nie jest kredyt celowy przeznaczony na sfinansowanie określonego rodzaju inwestycji, tylko jest to kredyt na cele nieokreślone. Powinien być stosowany głównie przez firmy, które chcą poprawić swoją płynność finansową. Czyli jeśli mamy zatory płatnicze, wiemy, że otrzymamy płatności np. za kilka tygodni, ale dzisiaj potrzebujemy określonej kwoty, to taki kredyt będzie dobrym rozwiązaniem, bo de facto nie zadłużamy się na kilka miesięcy czy kilka lat, ale na kilkanaście dni, kilka tygodni. W momencie, gdy otrzymamy płatności od kontrahentów, to wtedy ten kredyt obrotowy będzie spłacony - mówi ekspert.

Jeżeli jesteśmy na plusie, nie korzystamy z limitu kredytowego, to wtedy nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów, bo odsetki zawsze są naliczane od kwoty wykorzystanego zadłużenia.

Karolina Mózgowiec

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej