Strefa euro
Strefa euro to grupa krajów, która posługuje się wspólną walutą europejską. To przykład unii walutowej, w której kraje członkowskie rezygnują z walut narodowych na rzecz jednej wspólnej, w tym wypadku euro.
2017-06-26, 11:54
Posłuchaj
Obecnie strefa liczy 19 członków, ale jest jeszcze kilka małych krajów w Europie, które na mocy umów posługują się euro, chociaż do strefy formalnie nie należą. To Andora, Watykan, San Marino i Monako. Są też kraje - Kosowo i Czarnogóra - które jednostronnie zdecydowały o posługiwaniu się wspólną walutą europejską – wyjaśnia Adam Czerniak z Polityki Insight i SGH.
Kraje, które przystępują do strefy euro muszą spełnić kryteria świadczące o tym, że mają gospodarkę stabilną i gotową na wspólną politykę monetarną. Kryteria te dotyczą poziomu deficytu i długu publicznego, inflacji oraz stóp procentowych. Piąte kryterium dotyczy kursu walutowego. Przez 2 lata waluta narodowa musi pozostawać stabilna.
Po wejściu do strefy euro kraje członkowskie rezygnują z własnej polityki monetarnej, którą od tej pory prowadzi Europejski Bank Centralny z siedzibą we Frankfurcie nad Menem. W jego posiedzeniach udział biorą przedstawiciele banków centralnych krajów członkowskich i to oni decydują o poziomie stóp procentowych w strefie euro.
Sylwia Zadrożna
REKLAMA
REKLAMA