System Elixir
Elixir na gruncie bankowym to sprawdzony system służący do wykonywania transakcji, albo inaczej przelewów międzybankowych.
2019-05-07, 14:14
Posłuchaj
– Jak bardzo jest ważny, dowodzi fakt, że 75% przelewów wykonywanych w Polsce, to przelewy bankowe, które muszą przechodzić przez system Elixir- wyjaśnia Piotr Alicki – prezes Krajowej Izby Rozliczeniowej.
Pierwsza sesja rozliczeniowa w systemie Elixir odbyła się 18 kwietnia 1994 roku. Wtedy był to jeden z najbardziej nowatorskich systemów rozliczeniowych w Europie, ale i obecnie jest bardzo nowoczesnym.
-W naszym przypadku dysponujmy trzema sesjami dziennie, to znaczy, że w ciągu godzin, a w ekstremalnych przypadkach minut, przelew zlecony w jednym banku dochodzi do klienta w drugim banku- podkreśla Piotr Alicki. W 2018 roku odnotowano kolejny rekord, kiedy to przetworzono 1 miliard 850 milionów transakcji. Jednego dnia można ich przetworzyć nawet więcej niż 15 mln . W ubiegłym roku miesięczny rekord dotyczący października wyniósł ponad 170 mln transakcji, o wartości 490 miliardów złotych.
Krajowa Izba Rozliczeniowa jest spółką infrastrukturalną banków, dostarczającą im właśnie rozwiązań rozliczeniowych, które następnie banki mogą zaoferować klientom końcowym. Trudno sobie wyobrazić bankowość bez systemu rozliczeniowego tego typu i tak nowoczesnego .
REKLAMA
-Polska może być dumna z poziomu naszej bankowości i tak będzie dalej, dlatego, że wprowadzamy następne, nowe rozwiązania we współpracy z bankami. W roku 2012 zrobiliśmy kolejny krok w dziedzinie usprawniania rozliczeń międzybankowych. Są to tak zwane rozliczenia natychmiastowe, gdzie przelew z banku do banku, od klienta do klienta dochodzi w ciągu sekund, a w poszczególnych węzłach są to milisekundy. − Ten system szybko się rozrasta- tłumaczy Piotr Alicki. I dodaje, że Krajowa Izba Rozliczeniowa bierze udział w wielu wspólnych inicjatywach banków. Przykładem może być BLIK - nowoczesny system płatności mobilnych, dostępny dla wszystkich uczestników polskiego rynku bankowego. W sprawie jego utworzenia i funkcjonowania porozumiały się wszystkie banki, co było ewenementem w Europie. Jest to w tej chwili jeden z najpoważniejszych systemów płatności mobilnych w Polsce. Krajowa Izba Rozliczeniowa wspiera utrzymanie tego systemu w zakresie infrastruktury, jak również wykorzystując możliwości dokonywania przelewów natychmiastowych czyli płatności „person- to- person”.
Dariusz Kwiatkowski, jk

REKLAMA