Ulga IP Box

Ulga podatkowa IP Box jest adresowana do przedsiębiorców, którzy komercjalizują prawa własności intelektualnej (IP), pozyskane z własnej działalności badawczo-rozwojowej lub usług badawczo-rozwojowych zakupionych od innych podmiotów, ale opatentowanych przez podatnika.

2019-06-05, 12:49

Ulga IP Box
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Posłuchaj

O tym, jak działa ulga IP BOX, mówi Marcin Sowa z MPiT (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Cele jakie mają być realizowane dzięki temu instrumentowi to : zwiększenie atrakcyjności prowadzenia działalności B plus R w Polsce i komercjalizacji aktywów IP, zwiększenie zatrudnienia w sektorze badań i rozwoju w sektorze prywatnym, pobudzenie inwestycji w obszarze badań i rozwoju firm, które skorzystały z funduszy europejskich na rozwój własnych jednostek badawczo-rozwojowych, zwiększenie liczby zgłoszeń patentowych i patentów wydawanych przez Urząd Patentowy w Polsce oraz liczby patentów europejskich i międzynarodowych uzyskanych przez polskie podmioty. Wprowadzenie tej ulgi zwiększa też świadomość przedsiębiorców w zakresie praw własności intelektualnej, jako potencjalnych źródeł dochodu.

Ulga IP Box jest w polskim prawodawstwie nowym instrumentem podatkowym,  jest to tak zwana ulga typu back- end; czyli ona zamykająca cały proces innowacji.

-Do tej pory poprzez ulgę na prace badawczo-rozwojowe zachęcaliśmy i stymulowalismy firmy do prowadzenia prac badawczo -rozwojowych. Natomiast ulga- typu IP Box zachęca firmy do tego, żeby prace badawczo- rozwojowe były kończone uzyskaniem praw własności intelektualnej. Ustawa citowska i pitowska wymienia jakie prawa własności intelektualnej, w jaki sposób chronione umożliwiają korzystanie przez firmę z Ulgi typu IP Box. W uldze tej chodzi o to, iż przychody związane z komercjalizacją tychże praw własności przemysłowej wykreowanych przez firmy, są opodatkowane na bardzo preferencyjnych warunkach. Wysokość  stawki podatkowej zarówno CIT jak i PIT wynosi tylko 5% - wyjaśnia Marcin Sowa z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

            Wysokość korzyści podatkowej będzie zależeć od wielu czynników. Po pierwsze od stawki podatkowej, którą normalnie płaci podatnik, dalej od rodzaju IP, a przez to czasu trwania preferencji podatkowej, kosztów jakie są ponoszone na B+R oraz udziału dochodu z IP w cenie sprzedaży produktu. Ponadto im koszty prowadzenia przez podatnika prac badawczo-rozwojowych nad IP w stosunku do wszystkich kosztów uzyskania owego IP będą wyższe, tym wyższy będzie tzw. wskaźnik nexus. To on określi, do jakiej część przychodów, podatnik będzie mógł stosować 5% stawkę podatku.

Aby skorzystać z ulgi trzeba spełnić pewne warunki. Podstawowy jest taki, że firma musi oczywiście prowadzić prace B plus R. Te prace muszą zakończyć się uzyskaniem prawa własności IP, takiego, jakie jest wymienione w ustawie. Następnie firma, która sprzedaje te prawa lub w jakiś sposób je komercjalizuje, na przykład dokonuje sprzedaży produktów wytworzonych w oparciu o dane prawo, uzyska oprocentowanie tych przychodów wspomnianą  preferencyjną stawką podatkową w wysokości 5 %. Ta ulga będzie obowiązywała przez cały okres ważności tego prawa IP. Jeżeli mówimy o patencie, który daje ochronę prawną przez 20 lat, to w tym przypadku przez taki czas mając przychody związane z komercjalizacją tego właśnie przykładowego patentu firma będzie  mogła korzystać z tejże ulgi.

Jak widać jest to instrument bardzo sprzyjający funkcjonowaniu firmy. Oczywiście korzystanie z niego wymaga ustawienia filozofii działalności i księgowości firmy , ponieważ Urząd Skarbowy, który będzie udzielał tej ulgi  musi zobaczyć powiązanie tych prac badawczo – rozwojowych z efektem w postaci prawa własności i z przychodami. Wyraźnie musi być widoczne powiązanie między pracą badawczo- rozwojową, uzyskanym prawem i uzyskanym przychodem. To jest myśl przewodnia stworzenie takiej ulgi. Połączenie tych trzech procesów spowoduje, że firma przez długie lata będzie mogła czerpać preferencje podatkowe, bardzo wysokie, w odniesieniu do  PIT i CIT w wysokości 5 % .

Nie ma jeszcze danych dotyczących skorzystania z ulgi IP Box. Weszła ona w życie 1 stycznia 2019 roku, więc pierwsi podatnicy na początku roku 2020 będą składali związane z nią zeznania podatkowe i będą tym samym pokazywać jak zastosowali w rozliczeniach ulgę – IP box. Już teraz Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz  Krajowa Administracja Skarbowa, przygotowują  się do tego, żeby ten proces wspomóc w firmach, żeby wszystko było jasne. Ponieważ trzeba przyznać, że jest to oryginalny instrument podatkowy, nie dla wszystkich dostępny.

-Na przykład w Wielkiej Brytanii  tylko około 1200 firm korzysta z tej ulgi, w Belgii troszkę ponad 200, więc podejrzewam, że w Polsce de facto będziemy bliżsi tej liczby  brytyjskiej, choćby ze względu na potencjał. Ale jest to bardzo fajny instrument podatkowy dla młodych firm - startupów, gdzie prześledzenie właśnie tych prac badawczo – rozwojowych, IP i później pojawiających się przychodów z tym związanych, jest stosunkowo proste. Także w przypadku małych firm zastosowanie tej ulgi będzie najprostsze, a jednocześnie z wielką korzyścią- podkreśla Marcin Sowa z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, md


. .

Polecane

Wróć do strony głównej