Wzrost tempa udzielanych kredytów jeszcze przyspieszy? Poznaliśmy przewidywania NBP
Brak jest podstaw, aby oczekiwać wzrostu dynamiki akcji kredytowej powyżej poziomu obserwowanego w II kw. 2023 r. - wynika z opublikowanego raportu Narodowego Banku Polskiego. Tendencja ta ulegnie odwróceniu w II kw. 2025 r.
2023-11-17, 20:10
W publikacji pt. "Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2022 r." NBP przedstawia m.in. prognozy kształtowania się dynamiki akcji kredytowej do 2025 roku.
Dalszy spadek akcji kredytowej
Napisano, że w perspektywie najbliższych kwartałów przewidziany jest dalszy spadek akcji kredytowej zarówno dla przedsiębiorstw jak i gospodarstw domowych, i dopiero w II kw. 2025 roku oczekuje się powrotu dynamiki do poziomów z lat 2014-2020.
Zobacz również:
"Spadek dynamiki akcji kredytowej w pierwszej części prognozy jest wynikiem osłabienia koniunktury gospodarczej towarzyszącego podwyższonej inflacji oraz podejmowanym działaniom antyinflacyjnym" - napisano w raporcie. Wskazano też, że konsekwencje epizodu inflacyjnego będą miały długofalowy charakter, a normalizacja sytuacji gospodarczej i powrót koniunktury powinny być oczekiwane dopiero w końcowej części horyzontu prognozy - w roku 2025.
Bezpieczny Kredyt 2 proc.
Analitycy zaznaczyli jednak, że może nastąpić wzrost dynamiki akcji kredytowej w wyniku przeprowadzonych w 2023 r. obniżek stóp procentowych, a także uruchomionego w lipcu 2023 r. programu rządowego "Bezpieczny Kredyt 2 proc.".
REKLAMA
Podkreślono jednak, że "w obu przypadkach niemożliwe jest pełne uwzględnienie skutków wprowadzonych rozwiązań dla kształtowania się dynamiki akcji kredytowej w horyzoncie prognozy ze względu na brak pewności, co do ich ostatecznej skali i zasięgu".
Autorzy raportu zaznaczyli też, że ostateczna realizacja ścieżki kredytów mieszkaniowych będzie zależała od cen na rynku, a także od dalszych decyzji Rady Polityki Pieniężnych ws. stóp procentowych.
Kredyty konsumpcyjne
Jeżeli chodzi o kredyty konsumpcyjne, to według NBP, należy się spodziewać powrotu dynamiki akcji kredytowej do poziomów dodatnich i jej stabilizacji wokół wartości 4 proc. r/r po I kw. 2024 r.
W raporcie wskazano, że pandemia COVID-19 zapoczątkowała dynamiczne spadki relacji kredytów do PKB zarówno dla przedsiębiorstw, jak i osób fizycznych, i spadki te będą kontynuowane. "W konsekwencji na koniec tego horyzontu relacja kredytów dla przedsiębiorstw może osiągnąć najniższy poziom w historii (ok. 9,3 proc.), a relacje kredytów dla sektora niefinansowego i konsumpcyjnych będą się stabilizowały na poziomach nieobserwowanych od roku 2007 (odpowiednio ok. 30 proc. i ok. 5,5 proc.). W przypadku kredytów mieszkaniowych ich relacja do PKB może osiągnąć poziom z roku 2015 (ok. 11 proc. PKB)" - podsumowano.
PAP/IAR/PR24/akg
REKLAMA