Rada Polityki Pieniężnej znowu zaskakuje. Stopy procentowe na tym samym poziomie co poprzednio

W 2023 roku RPP dwa razy obniżyła stopy procentowe - we wrześniu i w październiku, łącznie o 1 pkt. proc. W efekcie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 5,75 proc.

2024-01-09, 17:00

Rada Polityki Pieniężnej znowu zaskakuje. Stopy procentowe na tym samym poziomie co poprzednio
RPP zdecyduje o wysokości stóp procentowych.Foto: Shutterstock/ Virrage Images

Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak uważał, że członkowie Rady nie zmienią wysokości stóp procentowych. Jego zdaniem obecny poziom stóp będzie utrzymywany przynajmniej do marcowego posiedzenia.

W marcu członkowie Rady zapoznają się z najnowszym raportem NBP o inflacji i wzroście gospodarczym. Publikowany trzy razy w roku dokument jest jednym z najważniejszych opracowań, na podstawie których członkowie Rady decydują o wysokości stóp.

Posłuchaj

Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak uważa, że członkowie Rady nie zmienią wysokości stóp procentowych 0:29
+
Dodaj do playlisty

Piotr Bujak dodał, że dzięki spadającej inflacji w tym roku można się spodziewać dwóch obniżek stóp procentowych, każdej o ćwierć punkty procentowego. Ekspert wskazuje, że takiej decyzji sprzyja umocnienie złotego, które pomaga w walce z inflacją.

Posłuchaj

Piotr Bujak dodał, że w kolejnych miesiącach można się spodziewać obniżek stóp procentowych. Źródło: IAR 0:33
+
Dodaj do playlisty

Decyzję Rady w sprawie wysokości stóp poznamy we wtorek po południu.

REKLAMA

Kierunek stóp procentowych

Z opublikowanych w piątek danych GUS wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2023 r. wzrosły o 6,1 proc. w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. W listopadzie inflacja wyniosła 6,6 proc.

Według analityków Sandandera przyczyną niższych odczytów inflacyjnych w grudniu były ceny żywności, które wzrosły jedynie o 0,2 proc. m/m. "Wpływ suszy na ceny warzyw i owoców jest stosunkowo niewielki, za to widoczna jest korelacja cen żywności z opóźnionym indeksem cen FAO, który spadał od dłuższego czasu" - napisali w komentarzu. Ocenili, że dynamika CPI może spaść do ok. 2,5-3 proc. r/r w marcu br., co będzie pokłosiem wydłużenia tarcz antyinflacyjnych: obniżonego VAT na żywność oraz zamrożenia cen energii elektrycznej.

Stopa referencyjna NBP. Źródło: IAR Stopa referencyjna NBP. Źródło: IAR

Zdaniem ekspertów banku późniejsze odmrożenie cen oraz wzrost dochodów gospodarstw domowych (m.in. podwyżki płacy minimalnej) przyczynią się do wzrostu inflacji bazowej. "Zakładamy, że dynamika zmian cen bazowych może pozostać podwyższona jeszcze przez kilka kwartałów, wsparta m.in. przez ożywienie gospodarcze" - stwierdzili. Zgodnie z ich prognozą inflacja na koniec przyszłego roku wyniesie 6,5-7 proc. r/r, co oznacza, że osiągnięcie celu inflacyjnego jest "wciąż poza horyzontem poprzedniej i prawdopodobnie także następnej projekcji inflacji NBP".

Czytaj także:

PR24/IAR/PAP/mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej