Katar 2022: rozpoczęła się walka o lepszy wizerunek
Katar wybuduje osiedla dla ponad 250 tys. imigrantów pracujących m.in. przy wznoszeniu stadionów na piłkarskie mistrzostwa świata w 2022 roku - poinformowały władze emiratu.
2015-05-06, 16:51
Posłuchaj
Siedem osiedli ma być gotowych do końca 2016 roku. Pierwsi robotnicy mają się wprowadzić do nich już w najbliższych tygodniach.
W największym z osiedli - "Labour city" - zamieszka 70 tys. osób. Oprócz 55 bloków znajdą się w nim szpital, centrum handlowe, drugi największy w Katarze meczet, a nawet... stadion do krykieta. Ta gra zespołowa jest bardzo popularna w krajach, z których pochodzą duże grupy imigrantów: Pakistanie, Indiach, Sri Lance i Bangladeszu.
W osiedlach zamieszka łącznie 258 tys. osób, czyli około 25 proc. wszystkich cudzoziemców zatrudnianych przez Katar.
Wybudowanie osiedli jest odpowiedzią władz na powtarzające się informacje w zachodnich mediach na temat fatalnych warunków zakwaterowania imigrantów. Katar był też oskarżany o łamanie zasad bezpieczeństwa na swoich budowach. W 2013 roku brytyjski dziennik "The Guardian" ujawnił, że tylko w ciągu dwóch miesięcy zginęło 44 Nepalczyków, którzy padli ofiarą "niewolnictwa naszych czasów". Doha zakwestionowała tę liczbę śmiertelnych wypadków.
Ostatnio władze Kataru przez kilkanaście godzin przetrzymały członków ekipy publicznej telewizji ARD w areszcie. Reporter Florian Bauer, kamerzysta, asystent kamerzysty i kierowca zostali wypuszczeni dopiero po interwencji niemieckiej ambasady. Zniszczono jednak sprzęt nagrywający, a także skasowano materiał, jaki nakręcili dziennikarze stacji w trakcie pobytu.
Ekipa ARD przyjechała do Kataru by zbadać warunki, w jakich pracują imigranci przy budowie infrastruktury na mundial w Katarze. Film dokumentalny - "Sprzedany futbol: Sepp Blatter i potęga FIFA" miał też przedstawiać korupcyjne powiązania FIFA, a przede wszystkim szefa tej światowej centrali piłki nożnej - Seppa Blattera.
man, PolskieRadio.pl, PAP