1. Memoriał im. Ireny Szewińskiej już w 2019 roku. Pierwsza Dama Lekkoatletyki upamiętniona przez PZLA

Od 2019 roku będzie organizowany Memoriał Ireny Szewińskiej - poinformował w sobotę wieczorem na Twitterze Polski Związek Lekkiej Atletyki. Zawody będą rozgrywane 29 czerwca lub w dniu najbliższym tej daty.

2018-07-01, 08:57

1. Memoriał im. Ireny Szewińskiej już w 2019 roku. Pierwsza Dama Lekkoatletyki upamiętniona przez PZLA

Posłuchaj

Zapraszamy do wysłuchania archiwalnej audycji z 2016 roku z udziałem Ireny Szewińskiej. Jej autorem jest Cezary Gurjew (IAR)
+
Dodaj do playlisty

"Zgodnie z decyzją prezesa PZLA Henryka Olszewskiego od 2019 roku w dniu 29 czerwca (lub dniu najbliższym daty) PZLA będzie organizował Memoriał Ireny Szewińskiej" - poinformowano.


Zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich (trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe), wiceprezes PKOl i członkini MKOl zmarła 29 czerwca przed północną w szpitalu w Warszawie. Irena Szewińska miała 72 lata.

"

Witold Bańka Odeszła od Nas najwybitniejsza, wspaniała Pierwsza Dama sportu Irena Szewińska. Ogromny cios dla nas wszystkich. Pani Ireno, dziękuję za każde spotkanie, rozmowę...za wszystko

Irena zmarła około godziny 23.30 w Warszawie, w szpitalu przy ulicy Szaserów. Od dłuższego czasu zmagała się z chorobą, ale dobrze się czuła. Niedawno była przecież na Pikniku Olimpijskim - poinformował mąż lekkoatletki, Janusz Szewiński.

REKLAMA

Wybitna lekkoatletka z początkiem 2014 roku przeszła chemioterapię, ponieważ wykryto u niej nowotwór, z którym walczyła już wcześniej. Wydawało się, że zwycięży bezwarunkowo, ale nowotwór wrócił. Szewińska nie poddała się, dalej walczyła z chorobą i nawet nie zrezygnowała z wyjazdu na zimowe igrzyska do Soczi.

Była rekordzistką Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów, w skoku w dal i sztafetach. Całe życie poświęciła działalności sportowej.

W 1964 w Tokio, w olimpijskim debiucie Szewińska, wówczas jeszcze Kirszenstein, nie będąc jeszcze doświadczoną biegaczką wystartowała w sztafecie 4 x 100 metrów. Wraz ze swoimi koleżankami pokonała faworyzowane Amerykanki i sięgnęła po złoto. Polki ustanowiły w tym biegu nowy rekord świata z czasem 43,6 s. W konkurencjach indywidualnych Szewińska również odniosła wielki sukces. Zdobyła dwa srebrne medale, w biegu na dystansie 200 metrów oraz w skoku w dal.

"

Tomasz Majewski Początek mojej kariery był pod przewodnictwem Ireny Szewińskiej, która została prezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Jej osiągnięcia jako zawodniczki były epokowe, niebywałe. Błyszczała na wielu imprezach. Była gwiazdą pokroju Bolta, ale nigdy się nie wywyższała, nie dawała po sobie poznać, że jest kimś wielkim

Tokio, gdzie rozpoczęła kolekcjonowanie olimpijskich medali, zajmowało zresztą w jej sercu szczególne miejsce. Pod koniec stycznia 2017 roku Irena Szewińska odebrała w Warszawie z rąk ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Japonii Shigeo Matsutomiego specjalną nagrodę - "Order wschodzącego słońca z promieniami na bawełnianej wstędze".

REKLAMA

Nagroda Sportowa Polskiego Radia 

W grudniu 2017 Polskie Radio przyznało Nagrody Sportowe im. Bohdana TomaszewskiegoIrena Szewińska została uhonorowana za "Całokształt osiągnięć w sporcie". Prezes Polskiego Radia Jacek Sobala, wręczając statuetkę, nazwał siedmiokrotną medalistkę olimpijską największą królową lekkoatletyki.

- Ta nagroda Polskiego Radia mogła być tylko jedna, bo jeśli lekkoatletyka jest królową sportu, to Pani jest największą królową tej królowej, nie tylko w Polsce, ale na świecie - podkreślił prezes Polskiego Radia Jacek Sobala.

Irena Szewińska, dziękując za nagrodę, mówiła, że to dla niej zaszczyt. - Cieszę się, że moje osiągnięcia, które były dawno, pozostały w pamięci i przynosiły ludziom radość.

REKLAMA

ah, PolskieRadio.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej