Lekkoatletyczne ME: burza wokół braku powołania dla Marceliny Witek. Jest oświadczenie PZLA

2018-08-01, 12:41

Lekkoatletyczne ME: burza wokół braku powołania dla Marceliny Witek. Jest oświadczenie PZLA
Marcelina Witek. Foto: PAP/Adam Warżawa

Brak oszczepniczki Marceliny Witek w 86-osobowym składzie reprezentacji Polski na rozpoczynające się w poniedziałek lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w Berlinie jest wyrazem troski o zdrowie zawodniczki - poinformował w oświadczeniu Zarząd PZLA.

- Decyzja Zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki podjęta została w trosce o zdrowie zawodniczki, dalszy rozwój jej kariery sportowej oraz na podstawie informacji o stanie zdrowia przekazanej przez kierownika zespołu medycznego związku i trenera zawodniczki - poinformował w oświadczeniu wydanym w imieniu zarządu związku sekretarz generalny Paweł Olszański.

W komunikacie PZLA czytamy, że Witek od kwietnia borykała się z problemami zdrowotnymi, które "istotnie wpłynęły na obniżenie dyspozycji startowej".

- W czerwcu przeszła kompleksowe badania, po których zaproponowano jej leczenie zachowawcze oraz 4–5 tygodniową przerwę w treningach. Zawodniczka nie podjęła zalecanej terapii. Jednocześnie trener Marceliny zapewniał, że dolegliwości bólowe ustępują, a jej forma, sądząc po sprawdzianach treningowych, wzrasta. Ostatnie starty naszej najlepszej oszczepniczki potwierdziły jednak obawy związku, a osiągnięte w ostatnich imprezach rezultaty, kilkanaście metrów bliższe od najlepszych tegorocznych wyników Marceliny, w jednoznaczny sposób upewniły zarząd związku o słuszności podjętej decyzji - poinformował PZLA.

"Nasze działania nie są ukierunkowane na bieżące sukcesy"

Jednocześnie PZLA wskazuje, że związek wraz z zespołem szkoleniowym jest przekonany, że talent zawodniczki pozwala na zdobywanie w przyszłości medali mistrzostw świata czy igrzysk olimpijskich. 

- Uważamy, że podstawowym warunkiem do rozwoju imponująco zapowiadającej się kariery sportowej jest brak kontuzji, który pozwoli w sposób niezachwiany zrealizować w pełni proces treningowy. W związku z powyższym podjęcie innej decyzji przez Zarząd PZLA naraziłoby samą zawodniczkę na przedwczesne zakończenie dobrze zapowiadającej się kariery sportowej. Talent Marceliny Witek został wcześniej zauważony przez władze PZLA i już w zeszłym roku pomimo niższych od tegorocznych rezultatów sportowych zawodniczka otrzymała stypendium sportowe opłacane ze środków własnych związku. Nasze działania nie są ukierunkowane na bieżące sukcesy, a ich celem jest dbałość i wsparcie zawodniczki w rozwoju mistrzostwa sportowego - dodano w oświadczeniu.

Związek zadeklarował także wszelkie możliwe wsparcie w trakcie rehabilitacji zawodniczki, jak również w okresie potrzebnym do powrotu do wysokiej formy w kolejnym sezonie.

"Nie wiem, co o tym myśleć w tej chwili"

23-letnia Witek legitymuje się w tym roku drugim wynikiem w Europie (66,53) w rzucie oszczepem. Wynik ten osiągnęła 5 maja w Białogardzie. Tydzień później podczas zawodów Diamentowej Ligi w Szanghaju rzuciła 64,49. Później zmagała się z problemami zdrowotnymi z barkiem i do startów wróciła dopiero 5 lipca w Lozannie, gdzie osiągnęła 56,72. Od tego momentu nie uzyskała już dalszej odległości, ale mimo tego została mistrzynią kraju w Lublinie - 55,97.

- Nie jadę na mistrzostwa decyzją zarządu PZLA. Spełniłam wszystkie kryteria, jakie były wymagane odnośnie minimum na mistrzostwa Europy. Z tego co wiem - za mało teraz rzucam, ale jestem obecnie w ciężkim treningu - podkreśliła w poniedziałek w rozmowie z PAP Witek. Dodała, że decyzja związana z jej brakiem w reprezentacji na ME nie została absolutnie podjęta przez nią. - Chętnie pojechałabym na te zawody. Nie wiem, co o tym myśleć w tej chwili - dodała zawodniczka AML Słupsk.

Dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki przyznał w rozmowie z PAP, że powodem braku Witek w składzie na ME jest niedoleczona kontuzja obręczy barkowej, która uniemożliwia osiąganie przez nią wysokiej dyspozycji startowej w tej części sezonu.

- Chciałabym dowiedzieć się, który lekarz stwierdził lub ewentualnie wydał zakaz rzucania, bo byłam w Carolina Medical Center w Warszawie i Rehasport w Poznaniu i żaden lekarz nie zabronił mi rzucać. Chyba że pan Kęcki ma takie uprawnienia i tak bardzo się zna - skomentowała słowa dyrektora sportowego PZLA zawodniczka. Dodała, że w takim razie można zapytać po co są kryteria, "jeżeli i tak one nie mają później znaczenia"?

aj

Polecane

Wróć do strony głównej