Chuligani będą sądzeni na stadionach

Ministerstwa sprawiedliwości i spraw wewnętrznych przygotowały założenia specustawy stadionowej. Ma ona poprawić bezpieczeństwo podczas imprez masowych - zwłaszcza zbliżających się mistrzostw Europy w piłce nożnej.

2011-04-05, 12:09

Chuligani będą sądzeni na stadionach
. Foto: policja.gov.pl

Posłuchaj

Przedstawiając na konferencji prasowej najważniejsze założenia projektu wiceminister Adam Rapacki zwrócił uwagę, że na czas mistrzostw EURO 212 planowane jest rozszerzenie niektórych uprawnień policji
+
Dodaj do playlisty

Podsekretarz stanu w MSWiA Adam Rapacki przypomniał na konferencji prasowej, że Polska podpisując umowę na organizację mistrzostw zobowiązała się do dostosowania prawa polskiego organizacji imprez masowych do potrzeb UEFA.

Projekt zakłada, że chuligani stadionowi będą mogli być sądzeni bezpośrednio w miejscu rozgrywania meczu.

Adam Rapacki powiedział, że nowe przepisy między innymi dają policji możliwość policji gromadzenia i przetwarzania informacji związanych z bezpieczeństwem Euro w przypadku osób, które mogłyby być zagrożeniem w czasie mistrzostw.

Kolejne rozwiązanie polega na umożliwieniu bezpośredniego wsparcia straży granicznej w zakresie zadań związanych z bezpieczeństwem oraz danie możliwości wypłaty ekwiwalentu za nadgodziny funkcjonariuszom ochraniającym Euro.

REKLAMA

Nowe przepisy dają również możliwość - zgodnie z wymaganiami UEFA - możliwość podawania i sprzedaży piwa o niskiej zawartości alkoholu.

Ponadto nawet 8 lat więzienia może grozić za zgłoszenie fałszywego alarmu na przykład bombowego. Takie zaostrzenie przepisów przewiduje projekt specustawy na temat bezpieczeństwa podczas mistrzostw Euro 2012. Nowe przepisy mają też chronić transport kibiców na mecze piłkarskie.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że konieczne jest zwiększenie kar za fałszywe alarmy.

Kwiatkowski wyjaśnił, że trudno sobie wyobrazić efekty fałszywego alarmu na Stadionie Narodowym, z którego trzeba by było ewakuować blisko 60 tysięcy ludzi. Tymczasem w Polsce każdego dnia policja notuje 10 fałszywych alarmów.

REKLAMA

Nowe przepisy mają też bardziej chronić infrastrukturę transportową. Większe kary miałyby grozić za kradzież części infrastruktury, która uniemożliwiłaby transport na przykład kibiców. Minister wskazał, że kradzież infrastruktury kolejowej o wartości ponad stu złotych może skutkować zatrzymaniem w polu pociągu z kilkuset kibicami, jadącymi na mecz Euro 2012.

W projekcie jest tez mowa o karze pozbawienia wolności za wtargnięcie na teren imprezy, a nie tylko na murawę boiska. To reakcja między innymi na ostatnie zdarzenie, kiedy jeden z kibiców opuścił trybuny i uderzył piłkarza Legii Warszawa

Ponadto rozwiązania, które resorty sprawiedliwości i spraw wewnętrznych chcą wprowadzić na stałe to między innymi: zakaz posiadania niebezpiecznych narzędzi, których użycie może być wykorzystane w celu przestępczym, a także umożliwienie policji rejestrowania i monitorowania pomieszczeń, w których przebywają osoby zatrzymane. Projekt ustawy zostanie skierowany dziś do uzgodnień międzyresortowych. Przepisy mogą trafić do Sejmu już w maju.


REKLAMA

man

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej