Legia wyrównała rachunki z Lechią i znów jest wiceliderem

2011-11-19, 20:00

Legia Warszawa - Lechia Gdańsk. Foto: fot. PAP/EPA/Bartłomiej Zborowski

Rafałowi Ulatowskiemu nie udał się debiut na stanowisku trenera Lechii Gdańsk, bo jego podopieczni przegrali przy Łazienkowskiej z Legią 0:3.

Strzelec drugiego gola Rafał Wolski nie krył, że było to jedno z najpiękniejszych trafień jakie udało mu się zaliczyć w karierze.
+

Natomiast stołeczny zespół dzięki temu zwycięstwu wrócił na drugą pozycję w tabeli i nadal ma pięć punktów straty do prowadzącego Śląska Wrocław.

Choć goście w tym sezonie wygrali tylko dwa wyjazdowe mecze (pięć przegrali) kibice i władze Lechii liczyli na korzystną zmianę w grze swojego zespołu po zmianie na stanowisku trenera, gdzie Tomasza Kafarskiego zastąpił Ulatowski. Debiut na ławce trenerskiej gdyńskiego klubu nie wypadł jednak dobrze. Jego podopieczni jedynie w pierwszych minutach spotkania byli w stanie nawiązać równorzędną walkę. Potem do głosu doszli już gospodarze.

Wraz z upływem czasu przewaga legionistów była coraz większa, a goście ograniczali się do nielicznych kontrataków. Nie byli jednak w stanie zagrozić bramce Dusana Kuciaka. To samo można powiedzieć o podopiecznych Macieja Skorży, którzy po pół godzinie gry dominowali na boisku, ale nie mieli klarownych sytuacji na zdobycie bramki. W końcowych momentach akcji, brakowało dokładności i lechici mogli zachować czyste konto.

Aby jednak schodzić na przerwę bez straconej bramki, lechitom zabrakło trochę szczęścia. W ostatniej minucie regulaminowego czasu gry po sporym zamieszaniu w polu karnym, do piłki wybitej na 16. metr dopadł Ivica Vrdoljak. Jego strzał nie był mocny, ale piłka po rykoszecie kompletnie zmyliła Sebastiana Małkowskiego i wpadła do siatki.

W szatni trener Ulatowski musiał potrząsnąć swoimi piłkarzami, ponieważ w pierwszych pięciu minutach drugiej odsłony dwukrotnie zagrozili bramce Legii. Przy rzucie wolnym dobrze spisał się jednak Kuciak, a chwilę później strzał z bliskiej odległości Andiuskeviciusa zablokował Jędrzejczyk.

Mimo lepszej postawy niż w pierwszej części gry, 11 minut po przerwie goście stracili drugą bramkę. Drugą efektowną bramkę w tym sezonie zdobył Rafał Wolski, na którego Skorża postawił od początku spotkania. 19-latek zmylił w polu karnym rywala i strzałem od poprzeczki pokonał Małkowskiego.

Legia do końca spotkania miała przewagę, co na sześć minut przed końcem regulaminowego czasu gry udokumentował Miroslav Radovic pokonując bramkarza gości w sytuacji sam na sam. Przy tej bramce kontuzji doznał Małkowski i nie był w stanie dokończyć spotkania. Ponieważ limit zmian goście wykorzystali wcześniej w bramce stanął Vytautas Andiuskevicius. Tym samym legionistom udał się rewanż za porażkę sprzed roku w tych samych rozmiarach,

Szansę na zmniejszenie pięciopunktowej straty do prowadzącego Śląska, stołeczny zespół będzie miał w środę, kiedy to podejmie Zagłębie Lubin w przełożonym meczu z pierwszej kolejki.

Rafał Ulatowski - trener Lechii Gdańsk: "W pierwszej połowie byliśmy równorzędnym rywalem dla Legii. Dobrze radziliśmy sobie w defensywie i czekaliśmy na swoje szanse przy kontratakach. Jednak w końcówce pierwszej części źle wyprowadziliśmy piłkę i dosyć przypadkowo straciliśmy bramkę "do szatni". Pierwsze pięć minut drugiej połowy mieliśmy dobre, ale nasze sytuacje nie skończyły się tak jakbyśmy tego chcieli. Tymczasem piękną bramkę zdobył Rafał Wolski i praktycznie było po meczu. Przy tym stanie mój zespół nie potrafił się podnieść. Od 56. minuty było widać, że nie jesteśmy drużyną, która chce grać w piłkę.
To smutny wynik, ale musimy dalej pracować. Inaczej wygląda mój zespół na treningach, a inaczej w trakcie meczu. Mamy trzy ostanie mecze jesienne na własnym boisku i chcemy zdobyć jak najwięcej punktów. Miroslav Radovic przy strzelonej bramce przypadkowo uderzył kolanem w głowę Sebastiana Małkowskiego. Nasz bramkarz stracił przytomność. Doznał wstrząśnienia mózgu i został zabrany do szpitala".

Maciej Skorża - trener Legii Warszawa: "To był mecz, który wymagał od nas dużej dojrzałości piłkarskiej. Wiedzieliśmy jak dobrze rywal zorganizowany jest w defensywie. Widać to było w pierwszej połowie, kiedy to Lechia spokojnie radziła sobie z naszymi atakami. Nam z kolei brakowało cierpliwości. Aż do 45. minuty, kiedy to Ivica Vrdoljak strzelił ważną bramkę.
W drugiej połowie graliśmy spokojniej. Choć Lechia dobrze rozpoczęła tę część i Artur Jędrzejczyk uratował nas przed stratą bramki. Z kolei to co zrobił Rafał Wolski przy zdobyciu drugiej bramki pokazuje, że skala jego talentu jest nieprzeciętna. On ma największy potencjał spośród młodych graczy, którzy są w naszej szatni, ale przed nim jeszcze wiele pracy. Po zdobyciu drugiej bramki mecz był rozstrzygnięty. Brakowało nam trochę pazerności, bo zwycięstwo mogło być jeszcze bardziej okazałe. To ważne trzy punkty, ale różnica do Śląska z naszego punktu widzenia wciąż jest zbyt duża".

Legia Warszawa - Lechia Gdańsk 3:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Ivica Vrdoljak (45), 2:0 Rafał Wolski (56), 3:0 Miroslav Radović (84).

Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Deleu, Vytautas Andriuskevicius.

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków). Widzów 19 846.

Legia Warszawa: Dusan Kuciak - Artur Jędrzejczyk, Michał Żewłakow, Marcin Komorowski (46. Janusz Gol), Jakub Wawrzyniak - Miroslav Radovic, Rafał Wolski (83. Jakub Kosecki), Ariel Borysiuk, Ivica Vrdoljak, Maciej Rybus (67. Michał Żyro) - Danijel Ljuboja.

Lechia Gdańsk: Sebastian Małkowski - Rafał Janicki, Sergejs Kożans, Luka Vucko, Vytautas Andriuskevicius - Deleu (62. Mateusz Łuczak), Marcin Pietrowski, Łukasz Surma, Paweł Nowak, Lewon Hajrapetjan (77. Fred Benson) - Piotr Wiśniewski (67. Tomasz Dawidowski).

Wyniki meczów 14. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2011-11-18:
Jagiellonia Białystok - Śląsk Wrocław 0:2 (0:0)
KGHM Zagłębie Lubin - Polonia Warszawa 1:0 (0:0)

2011-11-19:

Ruch Chorzów - Cracovia Kraków 2:0 (0:0)
PGE GKS Bełchatów - ŁKS Łódź 3:0 (1:0)

Pozostałe mecze kolejki
2011-11-20:

Widzew Łódź - Korona Kielce (14.30)
Wisła Kraków - Górnik Zabrze (17.00)
2011-11-21:
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Lech Poznań (18.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16.Cracovia Kraków 14 2 3 9 7-18 9 -11

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze